Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Yatırımcılarının Yüzde 30’u Asla NFT Almayacak

Yapılan bir anket, önemli oranda bir kitlenin, NFT satın almayı düşünmediğini ortaya koydu.
Kripto Para Yatırımcılarının Yüzde 30’u Asla NFT Almayacak
HABER GİRİŞ

NFT’ler özellikle geçen yıldan bu yana kripto para ekosisteminde yaygın bir şekilde konuşulur oldu. Bu durum pek çok yatırımcının varlıklara olan ilgisini artırdı. 2021 bu anlamda NFT’ler için parlak bir yıl oldu ancak son araştırmalar ilginin azaldığını gösteriyor.

DEXterlab tarafından yayınlanan yeni bir araştırmanın bulgularına göre, kripto kullanıcıları bu yeni teknolojiye bir yıl önceki kadar ilgi göstermiyor.

NFT’lere İlgi Azalıyor

NFT'lere İlgi Azalıyor
Kaynak: DEXterlab

Araştırma, hiç NFT satın almayan kaç kişinin gelecekte bunu yapmak istediğini gösterdi. Ankete katılanların yüzde 26,6’sı bir tane satın almayı düşündüklerini belirtirken, kripto meraklılarının yüzde 31,7’si asla bir NFT satın almayacaklarını belirtti.

Sonuçlar, bireylerin yüzde 17,1’inin ilk NFT’lerini 2021’de veya daha önce satın aldığını gösteriyor. 2022’de “NFT” anahtar kelime aramalarında önemli bir düşüşe rağmen, istatistikler bu yıl 2021’den daha fazla ilk kez gelenlerin olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 24,4’ü ilk NFT’lerini 2022’de satın aldıklarını belirtiyor.

Küresel Ekonomik Belirsizlik Olumsuz Etkiledi

Küresel ekonomi 2022’de iyi bir yıl geçirmiyor. Fed’in yükselen enflasyon nedeniyle agresif faiz artırımları, endişenin artmasına neden oldu. Geleneksel piyasalar, belirsizliğin bir sonucu olarak panik yaşıyor. Hisse senedi fiyatları düşmeye devam ediyor ve bu durum kripto paralar üzerindeki satışların artmasına neden oluyor.

GCM Yatırım Banner

Ayı piyasasında yatırımcılar almış oldukları varlıkları satmayı tercih ediyor. Bu piyasa şartlarında NFT satın almadığı sorulan kullanıcıların yüzde 35’i evet yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlası piyasanın geleceği için karamsar ve NFT almayı düşünmüyor.

Sınırlı sayıda yatırımcı ise daha yüksek seviyeli NFT’lere yatırım yapıyor. Bu tür NFT’ler, Bored Ape Yacht Club, Cryptopunks, DeGods ve daha pek çok tanınmış koleksiyonlar olmakta.

NFT Sahipleri Rahat

NFT Sahipleri Rahat
Kaynak: DEXterlab

DEXterlab, ayı piyasasına rağmen bireylerin NFT’lere sahip olma konusunda kendilerini rahat hissedip hissetmediklerini araştırdı.

NFT’lerin genel olarak güvenli bir varlık olduğuna inananlar kullanıcıların 46,5’i varlıklarını tutma konusunda rahat hissediyor. Ankete katılanların yüzde 53,5’i NFT’lere sahip olmanın tehlikeli olduğunu düşünüyor.

2022’de insanların NFT’lere azalmasına rağmen, ilk alımların bir önceki yıla göre daha fazla olması, benimsemenin devam edeceği fikrini destekliyor.

Önemli sayıda yatırımcının, değerlerinin düşmesine rağmen NFT’leri tutmakta rahat hissetmeye devam etmesi, gelecekte boğa piyasasının başlayacağına dair inancı gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.