Yatırım yapmaya başla!

Kripto Para Madenciliği İzlanda’yı Zor Duruma Soktu!

Kripto para madenciliğinin en yoğun yapıldığı ülkelerden biri olan İzlanda yeni bir sorunla karşı karşıya. Detaylar haberimizde…
Kripto Para Madenciliği İzlanda’yı Zor Duruma Soktu!

Başta bitcoin olmak üzere kripto paraların son yıllarda hızlı bir şekilde değer kazanması bu paraların madenciliğine olan ilgiyi de arttırdı. Hatta bu ilgi o kadar arttı ki son yıllarda kripto para madenciliği yüzünden ekran kartı almak imkansız hale geldi.

Kripto paraların madenciliği için dünyadaki en uygun ülkelerden biri olarak İzlanda’yı gösterebiliriz. Güçlü internet altyapısı ve soğuk hava şartları ile İzlanda’yı madencilik için en cazip yerlerden biri olarak biliniyor. Ancak ülkenin başı yapılan madencilik nedeniyle enerji sorunuyla karşı karşıya kalmış durumda.

Hükümet Madencilik Tesislerinden Vergi Alacak

Küçük bir ada ülkesi olan İzlanda’nın nüfusu sadece 340 bin civarında olması ülkenin toplan enerji tüketimi hakkında bizlere fikir veriyor. Tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji ile karşılayan İzlanda, kripto para madenciliği yüzünden bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi.

İhtiyacı olan enerjiyi kendisi üretmesi sebebiyle ucuza enerji tüketen İzlanda’da hükumet, madencilik tesislerinden vergi almayı planlıyor. Yetkili kaynaklardan yapılan açıklamalarda kripto para madenciliğindeki artış bu şekilde devam ederse vatandaşların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak zor bir hal alacak.

Kripto Para Madenciliği için İzlanda Cennet!

Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen ülkede kripto para madenciliği için muazzam şartlar olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki ülkenin her yerinde fiber optik kablolarla çok yüksek hızlarda internet erişimi sağlanabiliyor.

Havanın sürekli soğuk olması da bilgisayarların soğutulmasında büyük kolaylık sağlıyor. Ancak son zamanlarda yaşanan enerji sıkıntısı sonrası İzlanda Pirate Parti üyesi Smari McCarthy’den madencilerden vergi alınabileceğine dair işaretler geldi. McCarth yaptığı açıklamada “Normal koşullarda İzlanda’da bir değer üreten şirketler devlete belli bir miktar vergi ödüyor. Ancak bu şirketler bunu yapmıyor ve biz de kendimize ‘Acaba vergi almalı mıyız?’ diye sormadan edemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum