Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kripto Para Madenciliği 2020 Yılında Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Kripto madenciliği üzerine yapılan araştırma, harcanan enerjinin 2020 yılı içerisinde rekor kırdığını ortaya koydu.
Kripto Para Madenciliği 2020 Yılında Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Son yıllarda kripto paraların hızla değer kazanması ile beraber bu ürünlere olan ilgide büyük artış yaşandı. Bu artışın en çok yaşandığı alanlardan birisi ise madencilik oldu. İnsanlar yaptıkları yatırımlar ile Bitcoin madenciliğine her geçen gün daha fazla ağırlık veriyor. Bu durum beraberinde ekran kartlarına olan ilginin artmasına neden oluyor. Geçtiğimiz dönemde artan madencilik faaliyetleri nedeniyle ekran kartlarının fiyatında artış yaşandı ve stok sıkıntıları yaşandı.

İnsanların başlıca yatırım araçlarından biri haline gelen Bitcoin’in madenciliği ile alakalı önemli bir araştırma yapıldı. 2020 yılına yönelik yapılan çalışmada madencilik faaliyetleri için harcanan enerji miktarı rekor seviyere ulaşıyor. Rapora göre sadece bu yıl içerisinde 7.5 gigawatt enerjinin Bitcoin madenciliği için harcandığını gösteriyor.

Madenciliğe İlgi Hızla Artıyor

Madenciliğe İlgi Hızla Artıyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin madencileri bu yıl içerisinde şu ana kadar 7.5 gigawatt enerji harcadı. Uzmanlar 1 kwh enerji için 0,003 ila 0,05 dolar arasında harcama yapılması gerektiğini belirtiyor. Hesaplama 1 Bitcoin üzerinden yapıldığında madencilik yapan kişi yaklaşık 4 bin dolar kar elde ediyor.

Uzmanlar son dönemde Bitcoin madenciliği için harcanan enerji miktarının çok yüksek seviyelere ulaştığını ve bu durumun enerji sektörüne ciddi maliyetler çıkardığı konusunda uyarıyor. Bitcoin madenciliği için sadece bu yıl içerisinde tüketilen enerji miktarı 7 nükleer santral tarafından üretiliyor. Bir diğer hesaplama ile 22 milyona yakın güneş panelinin ürettiği enerjiye denk geliyor.

Bununla beraber bu enerji tüketimini düşürmeye yönelik yatırımlar da yapılmıyor değil. Kazakistan’da bulunan 50 binden fazla Bitcoin kazan cihazın yer aldığı tesis, enerji tüketiminin azaltılmasında önemli rol oynuyor. Tesiste ilerleyen dönemde tüketilen enerji miktarının artması bekleniyor. Ancak bu gibi tesisler Bitcoin’in kazılmasını kolay hale getiriyor ve üretim maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum