Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümeti Kripto Para Madencilerini Bezdirdi: Yeni Adres Kanada!

Çin’de yaygın olarak faaliyet gösteren kripto para madencileri yeni arayışlara yöneldi. İşte detaylar…
Çin Hükümeti Kripto Para Madencilerini Bezdirdi: Yeni Adres Kanada!

Son yıllarda kripto paraların değerinde yaşanan büyük artışlar yatırımcıları madencilik yapmaya yönlendirmiş durumda. Tabi madenciliğin uygun maliyetlerde yapılması da yatırımcıların gözettiği faktörlerin başına geliyor. Geçtiğimiz günlerde İzlanda hükümeti kripto para madenciliği yüzünden enerji sıkıntısı yaşadığını belirtmişti. Bu durumdan rahatsız olan bir diğer ülke ise dünya devi Çin.

Yüksek donanımlı bilgisayarlar ve fazla enerji tüketimine ihtiyaç duyulması bu maliyetlerin önemini ortaya koyuyor. Bu bağlamda Çin, kripto para madenciliği için dünyanın en cazip ülkelerinden biri olarak yer alıyordu.

Ancak son yıllarda Çin hükümetinin madencilik yapanlara yönelik kısıtlayıcı yaptırımları yatırımcıları yeni arayışlara itmiş durumda. Başta Bitcoin olmak üzere Ethereum, Litecoin gibi kripto paraların madenciliğini yapan çok sayıda firma Çin’de faaliyet göstermekte.

Madencilikteki Yüksek Enerji Tüketimi Çin’i Rahatsız Ediyor

Kripto para madencilerinin yaygın olarak faaliyet gösterdiği Çin’de hükümetin bu durumdan rahatsız olduğu biliniyor. Bu duruma başlıca sebep olarak madencilik işleminin ülkede yüksek enerji tüketimine sebep olması gösteriliyor.

Son yıllarda hava kirliliğini azaltmak için enerji alanında çeşitli hamleler yapan Çin hükümetinin politikalarından kripto para madencileri de nasibini alıyor diyebiliriz. Dolayısıyla büyük madenlere sahip olan işletmeler yeni arayışlara yönelmiş durumda.

Madenciler Gözünü Kanada’ya Dikti

Çin hükümetinin baskıcı ve yıldırıcı politikalarından sonra kripto para madenciliği yapan işletmeler gözünü Kanada’nın Quebec eyaletine dikmiş durumda. Quebec eyaletinde enerjinin %97’si hidroelektrik santrallerden elde ediliyor. Tabi bu durum elektriğin daha ucuz olmasının önünü açıyor.

Enerjinin ucuz ve temiz olmasıyla beraber işletmeler şimdiden eyalette yer kapma yarışına girmiş durumda. Bölgede enerjinin ucuz olması kripto para madencilerinin yanı sıra birbirinden farklı alanda faaliyet gösteren pek çok işletmeyi burada yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum