Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralara İlgide COVID-19 Etkisiyle Yüzde 50 Artış Yaşandı

Yapılan bir araştırma 35-44 yaş arası yetişkinlerin önemli oranda kripto para piyasasına giriş yaptığını gösteriyor.
Kripto Paralara İlgide COVID-19 Etkisiyle Yüzde 50 Artış Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Siber güvenlik şirketi Eset tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, pandemiden bu yana 35 ila 44 yaşındakilerin %50’sinin kripto para yatırımı yapmaya başladığını ortaya koydu. Herhangi bir yaş grubu için en yüksek rakam olan rakam, Covid-19 kısıtlamalarının etkisi ile kripto paralara artan ilgi arasında doğru orantıyı gösteriyor.

Eset tarafından gerçekleştirilen çalışmaya yaklaşık 10.000 kullanıcı katıldı. Katılımcıların 2 bini ABD’den geldi. Yapılan ankete yanıt verenlerin geri kalanı İngiltere, Avustralya, Japonya, Meksika ve Brezilya’dan oldu. Salgın nedeniyle fiziksel bankalara erişim eksikliği, kripto paralara artan ilginin yanı sıra, sosyal mesafeye uygun bankacılık uygulamalarının yükselmesini sağladı.

Çevrimiçi Sistemlere İlgi Artıyor

Çevrimiçi Sistemlere İlgi Artıyor

ESET çalışmasında Amerikalıların %30’unun artık çevrimiçi bankacılığı daha sık kullandıklarını ve %30’unun da mobil bankacılığı daha sık kullandıklarına yer verildi. Araştırmacıların elde ettiği bulgular, pandeminin kripto para birimlerinin kullanımını ve benimsenmesini hızlandırmadaki rolü hakkında fikir veriyor. Veriler ayrıca geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kripto para madenciliğine olan ilginin arttığını gösteriyor.

Çalışmaya göre Ekim 2018’den beri istikrarlı bir şekilde azaldığı bilinen kripto madencilik aktivitesi 2020’nin 4. çeyreğinde %4 oranında arttı. Araştırmacılar bu konuyla ilgili açıklamasında, “Madencilik faaliyetlerindeki artış, dördüncü çeyrekte Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatındaki büyük artıştan kaynaklanıyor gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan araştırmacılar, pandemiden bu yana yükselen kripto para birimlerinin bir başka göstergesi olarak, kripto para birimlerinde ödeme talep eden hedeflenmiş fidye yazılımı saldırılarında da artış yaşandığını vurguladı. Artan pandemi koşulları pek çok farklı sektörde olduğu gibi finansal alanda da önemli değişiklikler yaşanmasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%