Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kripto Para Dolandırıcılığında 2021’de Yüzde 75 Artış Bekleniyor

Yapılan yeni bir araştırma, kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılıkların geçen yıl neredeyse iki katına çıktığını ortaya koydu. Rapor 2021 yılında da önemli bir artış öngördüğü için tahminler ileriye dönük iyimser değil.
Kripto Para Dolandırıcılığında 2021’de Yüzde 75 Artış Bekleniyor

Dolandırıcılık önleme şirketi Bolster tarafından yayınlanann “Kripto Para Dolandırıcılığı Raporu” na göre, kriptoların popülaritesinin artması ve koronavirüs salgını ile korelasyon 2020’de kripto dolandırıcılığı rakamlarını artırdı. Bolster, 300 milyondan fazla web sitesini analiz etti ve geçtiğimiz yıl 400.000’den fazla kripto dolandırıcılığını ortaya çıkardı

Çalışma 2019’da görülen rakamlara göre %40’lık bir artışı temsil ediyor. Bolster, böyle bir sayı bulunduğunda ve Bitcoin ( BTC ) giderek daha yaygın hale geldiği düşünüldüğünde , kripto dolandırıcılıklarının 2021’de %75’lik bir artışa tanık olabileceğini belirtti.

Ünlü İsimler Taklit Edildi

Ünlü İsimler Taklit Edildi

Bolster’ın kurucu ortağı ve CTO’su Shashi Prakash, raporla ilgili açıklamasında, “Kripto dolandırıcılıklarındaki artış, endüstrinin bir varlık sınıfı olarak güvenilirlik kurma hedefine gerçekten zarar veriyor. Bu para birimleri daha yaygın hale geldikçe ve daha az sofistike insanlar bunları alıp satmaya başladıkça ele alınması gerekecek.

Dolandırıcılık faaliyetlerinin proaktif olarak kaldırılması, bir para biriminin kendisini farklılaştırması ve pazarda daha hızlı bir şekilde güven oluşturması için bir fırsattır.” ifadelerini kullandı.

Dolandırıcılıkların çoğu sahte ödüller, eşantiyonlar veya çekilişlerin yanı sıra ünlülerin kimliğine bürünmelerle ilgiliydi. Elon Musk, John McAfee ve Yusaku Maezawa, 2020 boyunca taklit edilen ilk üç ünlü oldu. Ayrıca, dolandırıcılık için en çok kullanılan kriptoların ilk üçü Bitcoin, Ethereum ve Chainlink oldu. Dahası, dolandırıcılar Binance, Coinbase ve Gemini gibi kripto borsalarını taklit ederek kullanıcıları hedef aldı.

Cryptocurrency Scam Report kripto para değeri ile yutturmaca ve sahtekarlık arasındaki korelasyona dikkat çekiyor. Hemen hemen tüm büyük kripto para birimlerinde, bireysel kripto para birimi ticaret hacimlerindeki artışlar ile kimlik avı ve dolandırıcılıkla ilgili faaliyetler arasında doğrudan bir korelasyon olduğu kaydedildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum