Yatırım yapmaya başla!

Kripto Borsaları Listeledikleri Sanal Paralardan Milyonlarca Dolar Kazanıyor

Kripto para borsalarının kazandıkları milyon dolarları nasıl elde ettikleri merak konusu oldu. İşte borsaların kazanç noktalarıyla ilgili detaylar;
Kripto Borsaları Listeledikleri Sanal Paralardan Milyonlarca Dolar Kazanıyor

Kripto para borsaları tahmin edeceğiniz gibi yalnızca yapılan işlemlerden ve komisyonlardan para kazanmıyorlar. Listeledikleri kripto paralardan da yüklü miktarda kazanç sağladıkları net bir şekilde açıklanmış oldu. Hatta kazançlarının en büyük kısmını bu işten ve ICO’lardan kazandıkları söylenmeye başlandı.

Mesela Coinbase’in 2017 yılında gelirinin 1 milyar doları aştığı; Binance’nin ise yıllık 850 milyon dolara ulaştığı biliniyor.

Coinbase 2017'de 1 Milyar Dolar Gelir

Borsaların elde ettikleri gelirin bir kısmı alım – satım ücretlerinden geliyor. Ama alım- satım ücretlerinin tek başına bu rakamlara ulaşması mümkün değil. Keza borsalar, ICO’lardan milyonlarca dolar kazanırken, altcoin geliştiricilerinden de kendi paralarının listelenmesi için ödeme alıyorlar.

Birçok kripto para borsası listeleme ücretlerini kamuya açıklamasa bile işlemin yüzlerce ve hatta milyonlarca dolara gerçekleştiği biliniyor.

Kripto Para Borsaları Listeleme Ücretleri

Borsalar ne kadar büyük olursa likiditeyi sağlamak ve kullanıcılara yeterli imkanı sunmak için ödenmesi gereken para da o kadar yükseliyor. Business Insider tarafından hazırlanan raporlara göre; ICO kurucuları listelere girebilmek için 500 bin dolar ila 1 milyon dolar arasında bir talepte bulunuyorlar.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu sayıları duyduğunda şaşkınlığını bir tweetle paylaştı.

Zhao, yatırım bankalarının bile halka arz işlemlerinden en fazla yüzde 7 civarında bir pay aldıklarını söyledi. Borsaların, kripto para listeleme ve ICO’lar dışında mobil cüzdan entegrasyonundan da yüklü miktarda paralar aldıkları biliniyor.

Bir altcoin geliştiricisinin ise popüler cüzdan uygulaması ile entegre çalışmak için 3,5 milyon dolarlık ücret talep ettiği söyleniyor.

Cüzdan Uygulamasına 3,5 Milyon Dolarlık Teklif

Bu yüklü miktara karşın reddedildikleri de söylendi. Bittrex ve Bitfinex gibi borsalara, listeleme işlemi için ne kadar para aldıkları sorulduğunda böyle bir talepte bulunmadıkları cevabını vermişlerdi. Binance’da ise bir listeleme işinin 1 milyon dolara mal olduğu söyleniyor. Bir Medium kullanıcısı ise ücretin 350 bin dolara yaklaştığını; ama bunun bir seferlik mi, yoksa yıllık ücret mi olduğu konusunun belirsizliğini koruduğundan bahsetti.

Bu yüksek maliyetlerin, birçok altcoin projesinin borsalara girememesine neden olduğu tartışılmaya başlandı.

Altcoinler Listelenemiyor Tartışması

Projelerin Gate.io ve Tradesatoshi gibi küçük borsalarla sınırlandırıldığı, gün yüzüne çıkamadığı belirtildi. Ayrıca Viacoin geliştiricisi Romano’nun VIA‘yı Binance’de listelemek için ne kadar ödediği doğrulanamadı; ama iyi bir kripto para kariyeri olmasaydı bunu karşılayamazdı yorumları yapıldı. Sonuçta; borsaların kripto para birimlerini tekellerine almaya çalıştıkları ve bu durumun kripto paraların mantığına ters olduğu tartışılmaya başlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum