Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto ile İlgili Patent Başvuruları 2022’de 3.600’ü Geçti

2022 yılı henüz tamamlanmadan yapılan ticari marka başvuru sayısı, bir önceki yılı geride bıraktı. Ayrıntılar haberde…
Kripto ile İlgili Patent Başvuruları 2022’de 3.600’ü Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para ekosistemi sürekli büyüyor ve müşterilerle iletişim kurmak için yeni yollar arayan işletmeler için giderek daha fazla kullanılan bir araç haline geliyor. Bu durum son dönemde ticari marka başvurularında kendisini gösteriyor.

Ticari marka ve patent avukatı Michael Kondoudis, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimleriyle ilgili ticari marka başvurularının, Ağustos sonu itibarıyla 3.600’ü aştığını bildirdi.

Kripto ticari marka başvuruları
Kaynak: Mike Kondoudis/Twitter

Bu rakam geçen yılın tamamı için 3.516’da kalmıştı. Henüz tamamlayan bu yılda ise başvurular 3,899’a ulaştı. Verilerin Ağustos sonuna kadar olduğu göz önüne alındığında. Önümüzdeki dört ay içinde daha fazla başvurunun yapılacağı tahmin ediliyor.

ABD’deki yeni ticari marka başvurularının sayısı Mart ayında 604’e ulaşmıştı. Bu sayı, kripto para piyasasıyla paralel olarak her ay istikrarlı bir düşüş yaşadı ve Ağustos ayında 329’a kadar geriledi.

Metaverse ve NFT’lerde Durum Ne?

NFT ticari marka başvuruları
Kaynak: Mike Kondoudis/Twitter

Son dönemde kripto para piyasası içerisinde metaverse ve NFT’lere daha büyük bir ilgi söz konusu. FT’ler hala erken aşamada olmasına rağmen, çoğu kuruluş, ürün koruma aracı olarak ticari markalara daha fazla önem veriyor.

GCM Yatırım Banner

2022’de bugüne kadar NFT’ler için 5.800’den fazla ticari marka başvurusu yapıldı. Kripto ile ilgili ticari markalara benzer şekilde, en fazla sayıda yeni başvuru da Mart 1.078’de yapıldı ve aynı zamanda azalan kademeli bir model izledi.

Metaverse ticari marka başvuruları
Kaynak: Mike Kondoudis/Twitter

2021’deki toplam sayı 2.087’ydi. Bu da önemli ölçüde bir artış olduğunu gösteriyor. Artmakta olan sahtecilik faaliyetleri başta olmak üzere çeşitli faktörler, ticari markaları tescil ettirme ihtiyacını artırdı.

Metaverse ve Web3 için 4.150’den fazla ticari marka başvurusu yapılırken, geçen yıl bu rakam 1.866’da kalmıştı. Sosyal medya devi Facebook’un çatı şirketin adını Meta olarak değiştirmesi, kurumsal tarafta ekosisteme olan duyarlılığı arttıran bir faktör oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.