Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Endüstrisi Stablecoin Endişelerini Gidermeye Çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde TerraUSD (UST) üzerinde yaşanan olaylar sonrası, sektör temsilcileri ABD’li milletvekillerinin endişelerini gidermek için harekete geçti.
Kripto Endüstrisi Stablecoin Endişelerini Gidermeye Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçtiğimiz hafta Terra ekosisteminin stablecoin’i UST ve LUNA tokeni üzerindeki sert düşüşün etkilerini yaşamaya devam ediyor. Bu durum düzenleyiciler üzerinde daha önceden beri var olan stablecoin endişelerinin artmasına neden oldu.

Endüstrinin içindeki isimler bu kapsamda ABD’li milletvekillerinin endişelerini gidermek için çabalıyor. Stablecoin’ler fiat para birimleri ile sabit bir döviz kurunu korumaya çalışan kripto para birimleridir.

163 milyar dolarlık pazara, geleneksel dolar varlıklarında rezerv tutarak Tether ve USD Coin gibi ABD dolarına sabitlenen tokenlar hakim. Ancak UST gibi bazı sabit paralar, sabitleyici oluşturmak için karmaşık bir algoritmik süreçler kullanıyor.

Milletvekilleri Stablecoin’leri Araştırıyor

Capitol Hill milletvekilleri, lobicileri UST’nin yapısı hakkında sorguluyor ve çöküşünün önlenebilir olup olmadığını ve diğer stablecoin’lerin de aynı kaderi paylaşıp paylaşamayacağını belirlemeye çalışıyor.

Blockchain Derneği’nin genel müdürü Kristin Smith, stablecoin’lerin ileriye dönük kripto ekosisteminin gerçekten kritik bir parçası olduğunu söyledi. Kripto para piyasa değeri geçen yıl Kasım ayında 3 trilyon dolara ulaştı ve politika yapıcıların incelemeleri arttı.

GCM Yatırım Banner

Public Citizen’e göre, kripto endüstrisi buna karşılık olarak 2021’de lobi faaliyetlerine 9 milyon dolar harcayarak Washington’daki varlığını güçlendirdi. Blockchain Derneği ve Dijital Ticaret Odası sırasıyla 900.000 dolar ve 426.663 dolar harcarken, kripto devleri Coinbase ve Ripple Labs sırasıyla 1.5 milyon dolar ve 1.1 milyon dolar harcadı.

Piyasadaki Dalgalanma Dikkatleri Çekiyor

Sektörün artan etkisi, yatırımcıların artan faiz oranlarına ilişkin korkuları nedeniyle sadece altı hafta içinde 1,98 trilyon dolardan 1,3 trilyon dolara düşen UST ve daha geniş kripto piyasası çöküşünün etkilerini kontrol altına almaya çalışırken test edilecek.

Analistler, milletvekillerinin ara seçimlere odaklandığı bu yıl Kongre’nin düzenleme taslaklarından birinin geçmesi şansının zayıf olduğunu söylese de, son kripto piyasası dalgalanmaları birçok milletvekilinin dikkatini çekmesine neden oldu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, büyük ölçüde dolar destekli stablecoin’ler için düzenlemeye odaklandığı biliniyor. Düzenleyiciler, kullanıcıların güvenini kaybetmeleri durumunda stablecoin’lerin düşüşlere açık olabileceği konusunda uyarıyor.

Terra’nın stablecoin’i UST’un değer 1 doların altına düşmüş ve bu ekosistemin tokeni olan LUNA’da yüzde 99’luk bir düşüş yaşanmasına neden olmuştu. LUNA piyasa değerinin neredeyse tamamen kaybetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.