Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Çöküşü Kuzey Koreli Hackerların Çaldığı Fonları Yok Etti

Yapılan araştırmalar, bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği kripto varlıkların büyük değer kaybı yaşadığını ortaya koydu.
Kripto Çöküşü Kuzey Koreli Hackerların Çaldığı Fonları Yok Etti
HABER GİRİŞ

Kripto para odaklı hırsızlıklar son zamanlarda ekosistemin en büyük sorunlarından biri haline geldi.

Kuzey Kore, 1.59 milyar dolar çalınan fon tutarı ve 15’ten fazla belgelenmiş siber hırsızlık olayı ile kripto suçlarında dünyaya liderlik ediyor. Kripto para piyasası üzerindeki son çöküş dalgası, ülkedeki çalınan fonların milyonlarca dolar değer kaybetmesine neden oldu.

Mayıs ayında başlayan kripto piyasa çöküşü, varlıkların çoğunun tepelerinden yüzde 70’in üzerinde düşmesine neden oldu. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) bilgisayar korsanları tarafından çalınan kripto fonlarının çoğunluğu da önemli bir düşüş kaydetti.

Kuzey Kore toplam hacklenen kripto değeri ve hack sayısı
Kaynak: Chainalysis

Bitcoin 20.000 dolar seviyelerine kadar düşerken, kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların altına geriledi. Coinclub tarafından hazırlanan bir rapor, Kuzey Kore’nin siber saldırılar, fidye yazılımı ve kripto protokolü saldırıları yoluyla para toplamak için tam zamanlı 7.000 bilgisayar korsanını görevlendirdiğini gösteriyor.

Nisan ayındaki 600 milyon dolarlık Ronin köprüsü hack’i, ülkenin bilinen fidye yazılımı grubu Lazarus ile bağlantılıydı. Çalınan Ethereum’un değeri mevcut piyasada yüzde 60’ın üzerinde bir kayıpla 230 milyon dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Chainalysis raporuna göre, Kuzey Kore dört yıl boyunca 49 hack olayından yaklaşık 170 milyon dolarlık çalıntı kripto para birimini elinde tuttu. Çalınan fonların değeri piyasadaki çöküş ile 63 milyon dolara düştü.

Kuzey Koreli hackerların elindeki çalıntı fonlar
Kaynak: Chainalysis

Rapor Kuzey Kore’nin 2016’ya dayanan bazı kripto fonlarına sahip olduğunu tahmin ediyor. Dolayısıyla korsanların fonları aklamada çok hızlı olmadığı belirtiliyor. Blockchain teknolojisinin şeffaf olması nedeniyle, hack sonrası borsalar ve stablecoin ihraç eden şirketler küçük hareketleri sürekli izleyebiliyor.

Kuzey Kore, dünyanın dört bir yanından yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Bu da uluslararası pazarda işlem yapmayı zorlaştırıyor. Uzmanlar bu nedenle ülkenin kripto odaklı hırsızlığa yöneldiğinin altını çiziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.