Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Çöküşü ile Günlük Likidasyon 1 Milyar Dolara Yaklaşıyor

Bitcoin ve altcoinlerdeki büyük düşüş, vadeli işlemler üzerinde rekor tasfiyeler görülmesine neden oldu. Ayrıntılar haberde...
Kripto Çöküşü ile Günlük Likidasyon 1 Milyar Dolara Yaklaşıyor
Yorum

Bitcoin ve kripto para birimleri tarihi çöküş günlerinden birine tanık oluyor. Küresel piyasalarda yeni haftanın açılışı ile beraber piyasa tam anlamıyla dibe vurdu.

Bitcoin 2020’nin Aralık ayından bu yana en düşük seviye olan 24.000 doların altına indi. En büyük altcoin olan Ethereum ise güncelleme takvimindeki gecikmenin de etkisiyle 1.200 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bu düşüş dalgası vadeli işlemler üzerinde rekor tasfiyeler görülmesine neden oldu. Coinglass’tan elde edilen verilere göre son 24 saatte 960 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyon likit edildi. Tasfiye edilen toplam yatırımcı sayısı ise 250 bin rakamını aştı.

Kripto para piyasası likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Tasfiyelere 400 milyon dolar ile Bitcoin öncülük ederken, onu 360 milyon dolar ile Ethereum takip etti. SOL, FLM, GMT ve ADA yüksek tasfiyelerin olduğu diğer altcoıinler arasında yer aldı.

Tasfiyelerin yüzde 60’ından fazlasını uzun pozisyonlar oluşturdu. Vadeli işlemler üzerindeki artan likidasyonlar, kripto para piyasasının toplam değerinin  1 trilyon doların altına düşmesinin ardından geldi.

Bu 2021’in başından bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi. Bitcoin yazım itibarıyla 460 milyar dolar piyasa değeri ile 24.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%