Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezlerine Talebi Artırdı

Kripto para ekosistemindeki büyüme, daha fazla yatırımcıyı içeriye çekti. Bu durum bağımlılık oranlarında artışı tetikliyor.
Kripto Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezlerine Talebi Artırdı
Yorum

Kripto para endüstrisi genişliyor ve geleneksel varlıklara alternatif olarak daha fazla benimseniyor. Bu durum bazı insanların bağımlılık duygusunu adeta körüklüyor.

Artan bağımlılık insanların profesyonel yardım almak için rehabilitasyon merkzlerine yönelmesine neden oldu. Bu merkezler daha çok insanların alkol ve kumar gibi bağımlılıklar için tedavi arayabilecekleri yerler olarak biliniyor.

Yardım Başvuruları Artıyor

Veriler son zamanlarda kripto para bağımlılığını kontrol etmek için rehabilitasyon merkezlerine başvuran kişi sayısında artış olduğunu gösteriyor.

Stacy-Marie Ishmael, podcast’inde gazeteciler Claire Ballentine ve Charlie Wells ile kripto bağımlılığının gerçek bir endişe olup olmadığını ve bu tür bağımlılığı tedavi eden merkezlerin gerçekten meşru olup olmadığını tartıştı.

Wells’e göre, insanlar bu merkezlere yöneliyor çünkü kripto faaliyetlerini kontrol etmekte zorlanıyorlar. İsviçre’de kripto para birimi bağımlılığı olabilecek insanları tedavi etmek için haftada 9.000 dolar ücret alan bir rehabilitasyon merkezi bulunuyor.

Bu tarz kurumlar ayrıca İskoçya ve ABD’nin yanı sıra, çevrimiçi olarak dünya genelinde hizmet sağlıyor. Kripto bağımlısı olmanın tek bir belirgin işareti olmadığı için tanı koymanın zor olduğu belirtiliyor.

İnsanların Günlük Yaşamı Etkileniyor

Wells, bir rehabilitasyon merkezine gitmeyen, ancak kripto ticaretinin normal yaşamı üzerindeki zararlı etkilerini anlatan, kendini bağımlı ilan eden bir kişiyle konuştu. Bu kişi çocuğu ile oynamak yerine sabah kalkar kalkmaz kripto ticareti yapıyor ve dini görevlerini aksatmaya başlamıştı.

İskoçya’da bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören bir kişiyle de görüşen Wells, kendisinin küçük bir miktar parayla başladığını ve 100.000 dolara kadar kazanç elde edip yeniden kaybettiğini söyledi.

Uzmanlar kripto para bağımlılığının net bir tanımlaması olmamakla beraber, bunun kumar bağımlılığı ile uyumlu olduğunu belirtiyor.

Bir diğer gazeteci Ballentine ise insanların kriptoya nasıl bağımlı hale geldiği konusunda, pazarın geniş çapta reklamının yapıldığını ve zarar görmelerinin çok kolay olduğunu söyledi.

Ballentine insanların pandemi sırasında can sıkıntısıyla kripto varlıklara daha çok yöneldiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%