Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin Sözcüsü Ukrayna ile Uzlaşma Olasılığını Değerlendirdi

Ukrayna ile müzakerelere dair olumlu konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov, İsveç ve Avusturya gibi tarafsız devlet oluşturulması fikrine dair yorum yaptı.
Kremlin Sözcüsü Ukrayna ile Uzlaşma Olasılığını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya – Ukrayna müzakerelerinin 5. turu dün yapıldı. Görüşme sonrasında açıklama yapan Ukrayna temsilcisi, anlaşma olasılığı olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise bugün başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, iyimser yorumda  bulundu. Ukrayna’nın Avusturya gibi kendi sınırlı ordusuyla, tarafsız bir devlet oluşturulması fikrine sıcak baktıklarını söyledi.

Bunun bir uzlaşma seçeneği olduğunu ve istişare ettiklerini belirten Peskov, Rusya’nın son açıkladığı yaptırımlara da değindi.

Rusya’nın baş müzakerecisi Vladimir Medinsky, “Ukrayna tarafsız, askerden arındırılmış bir devletin Avusturya veya İsveç versiyonunu sunuyor. Ancak aynı zamanda kendi ordusu ve donanması olan bir devlet.” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise müzakerelerin zorlu geçtiğini fakat barış için umut olduğunu ifade etti.

Peskov Batının Yaptırımlarına Tepki Gösterdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Salı günü açıkladığı kararlara göre 313 Kanadalı yetkili ile bazı ABD’li isimler yaptırım listesine alındı.

Listede ABD Başkanı Joe Biden ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau da yer alıyor. Yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayıyla alındığını belirten Peskov, bunların karşılıklı temasların devam etmeyeceği anlamına gelmediğini ve gerekirse temaslara devam edileceğini söyledi.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlara tepki göstererek, “Batılı ülkelerin eylemleri, özel mülkiyetin kutsal dokunulmazlığının çöküşünü ve orada iş yapmanın tehlikesini açıkça göstermektedir. Batının, Rusya’nın önemli ticari işleriyle ilgili eylemlerine yalnızca devlet düzeyinde haydutluk denebilir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu