Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin Sözcüsü Fosfor Bombası İddialarını Reddetti

Ukrayna ve ABD daha önce birkaç kez Rusya’nın kimyasal silah ve fosfor bombası kullandığını iddia etmişti. Kremlin’den buna ilişkin açıklama geldi.
Kremlin Sözcüsü Fosfor Bombası İddialarını Reddetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın fosfor bombası kullandığı iddialarına yanıt verdi. Peskov, Rusya’nın hiçbir zaman uluslararası anlaşmaları ihlal etmediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, dün NATO Liderler Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı her türlü desteklemeye devam edeceklerini ve Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

Rusya’nın kimyasal silah kullandığı olasılığı hakkında “Rusya kitlesel imha silahı kullanırsa yanıt vereceğiz. Vereceğimiz yanıtın doğası, kitlesel imha silahlarını nasıl kullandığına bağlı olarak değişecek.” ifadesini kullandı.

Bu yoruma cevap veren Peskov, “Washington’ın kendi kimyasal ve biyolojik silah programından dikkati başka yöne çekme taktiği” şeklinde konuştu. ABD’nin Moskova’yı izole çabalarında kısmen etkili olduğunu belirterek, Rusya’nın G20’den çıkarılması talebi hakkında da konuştu.

Dünyanın ABD ve Avrupa’dan çok daha çeşitli olduğunu söyleyerek, bu yaptırıma da kulak asmayacakları mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Zelenskiy Rusya’nın Fosfor Bombası Kullandığını İddia Etti

Zelenskiy Rusya’nın Fosfor Bombası Kullandığını İddia EttiUkrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Perşembe günü yapılan NATO Zirvesi’ne Kiev’den bağlanarak dünyaya seslendi. Rusya’nın Ukrayna’da fosfor bombası kullandığını iddia eden lider, Ukrayna’nın tank, hava savunma sistemi ve gemisavar füzesine ihtiyacı olduğunu söyledi. NATO’dan askeri yardım talebinde bulundu.

NATO’da olmamalarına rağmen hem kendi hem de onların değerlerini korumak için savaştıklarını söyleyen Zelenskiy, Avrupa halkının güvenliği için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Son video paylaşımında ise “30’uncu gün oldu. Bir ay oldu. Rusya bununla karşı karşıya kalacağını bilseydi, eminim buraya gelmekten kesinlikle korkarlardı. Bu ay boyunca, ana yönlerden gelen tüm Rus saldırılarına karşı koyduk. Dünya yıkıcı yaptırımlar uyguladı ve yenileri üzerinde anlaşmaya varmaktayız” ifadesini kullandı.

7 askere Ukrayna Kahramanı unvanı verilmesi konusunda çok önemli bazı kararnameler imzaladığını söyleyen Zelenskiy, silahlı kuvvetlerden ulusal muhafızlara, sınır muhafızlarından doktorlara kadar mücadele içinde geçen bir ay boyunca katkı sağlayan herkese minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.