Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin: Rusya En Güvenilir Tedarikçi Olmaya Devam Ediyor

Yaptırımların Kuzey Akım doğalgaz boru hattının altyapısını etkilediğini söyleyen Kremlin sözcüsü, gaz tedariki hakkında konuştu.
Kremlin: Rusya En Güvenilir Tedarikçi Olmaya Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Batılı ülkeler Ukrayna’da başlattığı ve dört aydır devam eden saldırıları nedeniyle, Rusya Federasyonu’na sayısız yaptırım uyguladı. Yaptırımların temelinde, Rus ekonomisine darbe vurmak ve savaşı finanse etmek için gerekli kaynağın kesilmesi yer alırken, en büyük etkinin ise enerji ambargosu ile sağlanması planlanıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Avrupa’nın Rusya karşıtı yaptırımlarının Kuzey Akım doğalgaz boru hattının fiziksel altyapısını etkilediğini söyledi.

Bu olumsuz duruma karşın Rusya’nın gaz vermeye devam edeceğini belirten Peskov, “Rusya en güvenilir tedarikçi olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Gaz boru hattının türbinlerinin planlı onarımlardan geçmesi gerektiğini söyleyerek, Siemens’in onarım için gönderilen türbinleri Rusya’ya iade etmeyi reddettiğini hatırlattı.

“Yani bu insan yapımı bir kriz, Avrupa Birliği tarafından yaratıldı. Gazımız var ve dağıtıma hazır.” diyen Peskov, Avrupalıların türbinlerin donanımını yükümlülüklere uygun olarak onardıktan sonra geri vermesi gerektiğinin altını çizdi

Rus enerji şirketi Gazprom, geçen hafta yaptığı açıklamada Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen bazı teknik ekipmanların henüz geri gelmediğini, bu nedenle de Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu