Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: AB Ne Derse Desin Kuzey Akım 2’ye İhtiyaç Duyacak

Kremlin Sözcüsü Peskov, Şubat ayında sertifikasyon süreci askıya alınan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı hakkında açıklamada bulundu.
Kremlin: AB Ne Derse Desin Kuzey Akım 2’ye İhtiyaç Duyacak
HABER GİRİŞ

Ukrayna savaşı ile birlikte Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların en önemli kısmını enerji sektörü oluşturuyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Avrupa Birliği’nin ne derlerse desinler Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattına hala ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mevcut durumda projenin tekrar başlatılması için hiçbir ışık görünmediğini söyleyen Peskov, “Mevcut koşullar altında, elbette ortaklarımızın bu projedeki bu kadar dar görüşlü bir konumu, belki de her şeyden önce Almanya’nın pozisyonu göz önüne alındığında, buna herhangi bir umut bağlamak pervasız ve ümitsiz olurdu” dedi.

Projenin altyapısının hazır olduğunu ve bir süre denizin dibinde çalışır durumda kalacağını açıkladı.

Ukrayna saldırılarına başlamadan önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıdığını söylemişti. Bunun ardından ilk cevap veren ülkelerden olan Almanya’nın Başbakanı Olaf Scholz, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Hemen ardından ise ABD Başkanı Joe Biden, Rusya için alınan kararlar kapsamında Kuzey Akım 2 projesini yapan şirkete ve temsilcilerine yaptırım uygulanması yönünde talimat vermişti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’dan Almanya’ya giden ve yılda 55 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip hattın inşaatı 2021 yılının Eylül ayında tamamlanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.