Yatırım yapmaya başla!

Kredi Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Bankalara kredi taleplerinde bulunurken yaptığımız en büyük yanlışlardan bir tanesi, kredi rakamı belirlenmesi sırasında bazı durumları atlamaktır. Üstün körü bir rakam belirleyerek, çok hesap yapmadan bankaya iletmektir. Aslında kredi tutarının belirlenmesi dediğimizde size çok gereksiz gelse bile oldukça önemlidir. Bankalarla iş yapacaksanız her ayrıntıyı ciddi anlamda hesaplamalı ve düşünmelisiniz. Çünkü yanlış ve hesapsız geçtiğiniz bir adım, sizi ileride sıkıntıya sokabilir. İşte o zaman ihtiyacınız için aldığınız krediniz, ihtiyacınızı giderirken daha büyük sorunlara yol açar. Bu yüzden kredi tutarınız nasıl belirlenir, belirlerken nelere dikkat edilmelidir konuları hakkında fikri sahibi olmalısınız.

Kullanacağınız kredinin hesaplanmasının önemi olduğu kadar, faiz gibi hesaplamaların yapılması da önemlidir. Geri ödeyeceğiniz faiz tutarı konusunda bilginiz olmadığı sürece, kullanacağınız tutarın hesaplamasını da doğru yapamazsınız. Bu yüzden öncelikle kredi tutarında faiz hesabı nasıl yapılır öğrenmeniz gereklidir. Bu hesaplama sayesinde hangi tutarda kredi kullanacağınıza bağlı olarak, geri ödeyeceğiniz faiz tutarını da hesaplayabilirsiniz. Tabi, bunun için elinizde bazı değişkenler bulunmalıdır. O zaman öncelikle kredi faizi nasıl hesaplanır öğrenelim. Daha sonra da kullanılmak istenen kredi tutarı nasıl belirlenir inceleyelim.

Kredi Tutarında Faiz Hesaplama Yöntemi

Kredi Tutarında Faiz Hesaplama YöntemiKredi tutarında faiz hesaplama işlemi, elle yapılmak istenildiğinde biraz karışıktır. Bu sebeple yanlışlıklar olması muhtemeldir. Faiz hesaplama formülünü de söyleyeceğim fakat en sağlıklısı internet üzerinde otomatik olarak hesaplanan faizlerdir. Yani hangi bankadan kullanmak istiyorsanız, o bankanın internet sitesinde online kredi faiz hesaplama araçları mevcuttur. Onları kullanmanız, faiz hesaplama, aylık ödeme gibi tutarları o araçlardan hesaplamanız, ulaştığınız sonuçların daha doğru olması açısından önemlidir. Ama yine de faiz hesaplama formülüyle işlem yapmak isterseniz eğer;

Aylık Taksit Tutarı= (Ana para . Faiz Oranı) / [1-(1/(1 + Faiz Oranı)^Dönem Sayısı)] şeklinde kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi oldukça karışık ve zor bir formülü vardır. Bu şekilde hesaplama yaparken muhtemelen hatalar oluşur. Bu sebepten bankaların kendi sitelerinde bulunan hesaplama araçlarını kullanmak, kredi sağlığı açısından yararlıdır.

Kullanabileceğiniz Kredi Tutarı Hakkında Bilgi Almalısınız

Kullanabileceğiniz Kredi Tutarı Hakkında Bilgi AlmalısınızKredi hesaplama işlemlerinde öncelikle bilmeniz gereken nokta, bankalardan kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarıdır. Bu tutarı bankanızdan öğrenmeniz önemlidir. Bankanız size aşağı yukarı bir tutar söyleyecektir. Kullanabileceğiniz kredi tutarını siz de aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Çünkü bankaların genelinde uygulanan durum aylık gelirinizin 2/3’ü kadardır. Yani 3.000 TL maaş alıyorsanız, aylık kredi ödemeniz toplam olarak 2.000 TL olabilir. Bunun üstünü aşmamalıdır. Tabi, bu durum bankadan bankaya farklılık gösterebildiği gibi kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Ama hesaplamalarınızda yakın tahmin olarak, bu şekilde alabilirsiniz.

İhtiyacınızı Belirlemelisiniz

İhtiyacınızı BelirlemelisinizKullanabileceğiniz maksimum kredi tutarını öğrendikten sonra ihtiyacınız olan tutarı belirlemeniz gereklidir. İhtiyacınız araba ya da ev ise tutarları ne kadar, borçlarınız ise toplam miktarı nedir şeklinde net bir tutar oluşturmalısınız. Bu tutarın üstüne çıkmamaya özen göstermelisiniz. Yani “Fazla kredi çekeyim de şuna da lazım olur.” mantığına girmemelisiniz. Bu şekilde ilerlerseniz, hayatınızda olmayan bir şey için de borca girmiş olursunuz. Hatta borca girdiğiniz için belki lazım olur dediğiniz şey her ne ise sahip olma zorunluluğu hissedersiniz. Bu yüzden ihtiyacınızın rakamını net belirlemeli ve buna göre plan yapmalısınız.

Gelirinizi Kontrol Etmelisiniz

Gelirinizi Kontrol EtmelisinizKredi olarak maksimum kullanabileceğiniz rakam hakkında bilginiz var ve ihtiyacınız konusunda da netsiniz. O zaman sıra elinize gecen aylık gelir tutarı ile ilgili yorumlamalara gelmiştir. Burada ise maaş, kira geliri gibi her ay net olarak elinize geçen tutarın toplamından bahsediyorum. Bu tutarı göz önüne almanız ve aylık ödeme tutarınızı buna göre belirlemeniz önemlidir. Geliriniz içerisinden aylık kredinize ayırabileceğiniz rakam ne kadardır karar vermelisiniz. Tabi, bunun kararını verirken aylık ödemelerinizi de dikkate almalısınız.

Aylık Ödemelerinizi Dikkate Almalısınız

Aylık Ödemelerinizi Dikkate AlmalısınızHer birimizin aylık ödemekle sorumlu olduğu bir takım faturalar, masraflar vardır. Bunlar arasında bir öncelik sırası oluşturmalısınız. Bu sıralamada ödemeniz zorunlu olan faturaları ve masrafları ilk sıralara yazmalısınız. Yani elektrik, su, doğalgaz gibi faturalar aynı zamanda mutfak alışverişi, varsa ev kirası şeklindedir. Bunların aylık masraflarını ortalama olarak çıktıktan sonra kredi tutarınız için aylık ödeme miktarı belirleyebilirsiniz. Böylelikle zoraki ihtiyaçlarınızı gidermiş ve kredi ödemelerinizin taksitlerini de rahatlıkla belirlemiş olursunuz. Böylelikle bütün bu değerlendirmeler sonucunda kredi tutarınız ve aylık ödeme miktarınızı rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında; kredi tutarını belirlemek aslında sandığınız kadar önemsiz değildir.  Eğer doğru tutarı belirleyemez ve bankaya talepte bulunursanız birçok sonuç doğurabilir. Bunlardan bir tanesi bankadan reddedilme durumudur.  Diğeri de ileride ödeme sıkıntısı çekmedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kredi başvurunuzu yapmadan önce, tutarınız hakkında doğru bir karar almanız gereklidir. Böylelikle daha bilinçli ve sıkıntısız kredi kullanmış olursunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum