Yatırım yapmaya başla!

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalarda bilinçsiz yapılan işlemler ile birlikte bazı sıkıntılara düşülebiliyor. Bu sıkıntılar sonucunda da banka hizmetleri kişiler için aksamaya girer ve anlık ihtiyaçları karşısında çok fazla yardım alamazlar. Çünkü geçmiş banka sicillerinde sıkıntılar vardır. Ancak bu sıkıntılar müşterinin gösterdiği iyi performans sonucunda temizlenir ve ihtiyacı olan kişiler eskisi gibi bankalardan hizmet almaya devam eder. Bunun gerçekleşebilmesi için de bir takım düzenlemelerin ve değerlendirmelerin yapılması şarttır. Başka türlü kredi sicili temizlenmez ve uzun süre bankaların müşterilerine verdiği çeşitli hizmetlerden yararlanılamaz.

Kredi sicili, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenir. Başta kredi ve kredi kartı olmak üzere, bankalara ödeme yapılan bütün hizmetlerin performansları sonucunda belirlenir. Eğer bu konularda kötü performans gösteriyorsanız, kredi siciliniz kötüdür. Ama değerlendirmeler sonucunda iyi bir siciliniz varsa siz bütün banka ödemelerinizi zamanında ve düzgün yapmışsınızdır. Bu yüzden bankanın sunacağı tüm hizmetler sizin önünüze rahatlıkla serilir. Kredi notunuz yüksektir ve bankalar açısından güven oluşturmuşsunuzdur.

İlginizi Çekebilir: Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Kötü sicilliler için aynı şeyleri söylemek elbette ki mümkün değildir. Bankaların bu kişilere çok fazla güvenleri yoktur ve hizmetlerini sunma konusunda da cimri davranırlar. Siz de bu müşterilerden biriyseniz eğer kredi sicilinizi temizlemeniz önemlidir. Ayrıca sadece banka nezdinde değil KKB raporuna bakarak hizmet sunan bütün alışverişlerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü KKB bankaların yanında diğer finansal kuruluşlara da hizmet vermektedir. Bu yüzden kredi siciliniz nasıl temizlenir, gelin hep birlikte inceleyelim.

Mevcut Bulunan Kredilerin Ödenmesi

Mevcut Bulunan Kredilerin ÖdenmesiKredi sicilinizin temizlemesi için öncelikle düzensiz bulunan kredilerinizi ele almanız gereklidir. Yani kredi ödemelerinizi düzene sokarak bitirmeniz ve kapatmanız önemlidir. Kredinizi düzensiz ödediğiniz sürece kredi siciliniz çok fazla düzelmeyecektir. Bu yüzden önce düzensiz bulunan kredi ödemelerinizi kontrol altına almalısınız. Onların kapatılmasını sağlayarak ve bir süre kredilere veda etmeli ve sicilinizin düzelmesi sürecine katkıda bulunursunuz.

Zaten kredileriniz düzensiz bir ödeme ile kapandıysa yeni bir kredi talebinizin onaylanması çok zordur. Kredi başvurusu neden reddedilir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Bu sebeple bir süre herhangi bir kredi başvurusunda bulunmanız doğru değildir. Kredilerinizin ödemelerinde sıkıntı yaşıyorsanız bunu en iyi düzeltebileceğiniz yol da; ödemelerinizi tekrardan düzenlettirmenizdir. Yani kredi ödemelerinizi yapılandırmanız gereklidir. Bu sayede aylık kredi ödemeleriniz, sizin karşılayabileceğiniz tutara gelir ve düzenli bir biçimde ödemesini yaparsınız. Böylelikle kredilerinizi ödemekte sıkıntı yaşamaz ve rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Kredi Kartlarının Düzensiz Ödemelerinin Düzene Sokulması

Kredi Kartlarının Düzensiz Ödemelerinin Düzene SokulmasıBizim ülkemizde kredi kartları genel sorun haline gelmiştir. Bir süre, gelir ne olursa olsun verilen yüksek limitli kredi kartları, ciddi problemlere yol açmıştır. Bu problemler doğrultusunda da çoğu insanın kredi sicilleri olumsuz etkilenmiş ve bankalar konusunda ki diğer hizmetlerden yararlanamamaya başlamıştır. Günümüzde de bu tür vatandaşlarımız fazlasıyla mevcuttur. Fakat yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda, artık insanlar maaşlarının 4 katından fazla limitli kartlara sahip olamamaktadır. Toplam kredi kartı limiti, en fazla maaşının 4 katı olmalıdır. Böylelikle kredi kartını kullanmayı bilmeyen müşteriler için biraz da olsa önlem alınmıştır. Kredi kartı nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın!

Eğer kredi kartlarınızın ödemelerinde de sıkıntılar yaşıyorsanız kredi sicilinizi olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Kredi kartının bilinçsiz kullanımları sonucunda gelinen durumların temizlenmesi, 6 ay süre ile mümkündür. Yani bir bankada kredi kartınızın düzensiz ödemesi mevcut olduğunda, kredi notunuz oldukça düşer. Bu durumun düzelmesi için de 6 ay boyunca düzenli bir şekilde aksatmadan ödeme gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra kredi kartı, skorunuz konusunda size sıkıntı çıkmayacaktır. Bunun için de kredi kartınızı yapılandırma yolunu deneyebilirsiniz. Bankaların sunduğu borç yapılandırma çeşitleriyle, ödemelerinizi sizin isteğiniz gibi oluşturabilirsiniz.

Bankaların Çeşitli Hizmetlerini Kullanmak

Bankaların Çeşitli Hizmetlerini KullanmakBankalarda kredi siciliniz düşük olduğunda, kullandığınız bütün hizmetleri kapatarak çözüm yolu bulamazsınız. Önemli olan hizmetlerden yararlanmayı bırakmak değil, size uygun olan hizmetleri değerlendirerek düzenli olarak kullanmaktır. Örneğin; hesaplarınız üzerine yaptığınız otomatik ödemeler, OGS – HGS gibi hizmetler, altın mevduat hesapları gibi yatırım seçenekleri şeklinde hizmetleri de değerlendirmeniz önemlidir. Bunları değerlendirirken de bankaların istemediği hareketlerden kaçınmalısınız. Yani ödemeleriniz varsa düzenli ve zamanında yapmalısınız. Böylelikle bankalar nezdinde kredi notunuzu yükseltir, geçmiş sicilinizi yeni sicilinizle örtebilirsiniz.

Sonuç olarak; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bünyesinde, kredi sicillerinin temizlenmesi şeklinde bir bilgi yoktur. Bu durum mevcutta bulunan kredi notunuzun artırılması ve yakın geçmişinizin iyi olması ile aşılabilecek bir sorundur. Bu sebeple kredi siciliniz sıkıntılı ise yukarıda ki seçenekleri değerlendirerek, kredi notunuzu yükseltmeli ve o şekilde bankaların hizmetlerinden faydalanma girişimlerinde bulunmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum