Yatırım yapmaya başla!

Kredi Oranlarının Değişmesi Sektöre Nasıl Yansıyacak?

Kredi Oranlarının Değişmesi Sektöre Nasıl Yansıyacak?

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, konutta kredi kullanım oranının arttırılmasıyla peşinat ödemede sıkıntı yaşayan vatandaşların rahatlayacağını ve faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesiyle sektörün canlılık kazanacağını ifade etti. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun’un yaptığı açıklamada; konutta peşinatın yüzde 20’ye düşürülmesinin tek başına fazla anlamı olmadığını, diğer alınan ekonomik önlemlerle daha fazla anlam kazandığını belirtti. Taksit sayısının artmasıyla ekonomide dinamizmin artacağını ifade eden Torun, konut kredisinde yapılan değişikliklerin anlamlı olduğunu ve olumlu etkiye sebep olacağını belirtti. Yapılan değişikliklerin yaratacağı algının sektöre katkısının ileride görüleceğini söyledi.

Peşinatın azalmasıyla tekrardan faiz indirimi bekleniyor

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da yapılan değişiklikleri, hükümetin birlik ve beraberlik içerisinde olduğunun işareti olarak yorumladı. Aynı zamanda, vatandaşların tasarruf ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için teşvik edici bir adım olduğunu da ifade etti. Konut kredisi faizlerinin düşürülmesinin ardından, vatandaşın sırtındaki peşinat yükünü de azaltıldığını söyleyen Durbakayım; konut üreticilerinin de desteğiyle peşinat vadesinin uzatılabileceği gibi alternatif çözümler üretilebileceğini belirtti.

Konut satışının hem inşaat hem de finans sektörüne katkıda bulunacağını belirten Durbakayım, daha düşük faiz oranları için imkan yaratıldığını belirtti. İpotekli konut kredisi kullanımının yüzde 80’i aşmasının konut kredisi havuzunun dolması anlamına geldiğini belirtirken, bankaların bu durumda ikincil bir piyasa oluşturabileceğinin vurgusunu yaptı. Bu durumda da mortgage faiz oranlarının aylık bazda 0,60’ın altına inebileceğinin vurgusunu yapan Durbakayım, ‘Peşinatın yükü azaldı, faiz indirimi için de zemin hazırlanıyor.’ diye konuştu.

Son çeyrekte konut satışlarında rekor kırılabilir

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu yaptığı açıklamada inşaat sektörü açısından zorlu bir yaz dönemi geçirdiklerini, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin de piyasayı olumsuz etkilediğini belirtti. Hükümetin ve inşaat müteahhitlerinin müdahaleleri sayesinde yeni düzenlemeler yapıldığı, konut alıcısı için tam bir fırsat zamanı oluştuğunu belirten Tavukçuoğlu; Emlak Konut GYO ve GYODER’in kampanyalar başlattığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın çağrısı sonrası konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekildiğini vurguladı.

Sektörün canlı bir döneme girdiğini belirterek 150 metrekare ve üstü evlerde KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesinin kredi kullanacakların yüzünü güldürdüğünü ifade etti. Konut kredisi için peşinatın yüzde 80’e çıkarılmasını destelediğini söyleyen Tavukçuoğlu, konut fiyatlarında da indirim söz konusu olduğu için ev almanın tam zamanı diye konuştu. 10 yıl vadeli konut kredisi faizlerinin yüzde 0,80- 0,70 civarında olması gerektiğini, bu sayede kira öder gibi ev sahibi olunacağını belirtti. Hem peşinat hem de faiz oranlarındaki düzenlemelerle 2016 yıl sonunda konut satışlarında rekora imza atılacağını ekledi.

Vatandaş derin bir nefes alacak

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise yapılan düzenlemeler sayesinde olumlu dönüşler aldıklarını ifade ederek, “150 metrekare üzeri evlerde KDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin artılarını görmeye başladık.” diye konuştu. Peşinatın yüzde 20’ye düşürülmesinin, kredi kullanıcılarına büyük kolaylık sağladığını belirten Demir; vatandaşın alım gücünün artacağını ve bu durumun sektöre olumlu yansıyacağını ifade etti. Kredi alımlarına yönelen vatandaşa nefes aldıracağını ve konut sektörünün ivme kazanacağını da ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum