Yatırım yapmaya başla!

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Son zamanların en revaçta kelimelerinden biri kuşkusuz kredi notudur. Bankalara gittiğinizde ya da kredilerle ilgili araştırma yaptığınızda en sık karşılaştığınız kelimelerden biridir. Ne oldu da banka finansal kredi notu bu kadar önemli bir yere geldi? Öncelikle geçmiş dönemlere baktığımızda insanların kredi konusunda sürekli sorunlar yaşaması ve haciz gibi durumların yaşanması, düzenlenme ve denetlenmenin getirilmesini gerektirmiştir. Bu durumdan sonra da kredi otu ön plana çıkmıştır. Sadece bankalarda değil finansal kurumlarda yapılan tüm alışverişlerde kullanılan kredi notu nedir, ne değildir önemli bir yer edinmiştir. Bu sebeple bilmeniz ve bankacılık hizmetlerinizi buna göre değerlendirmeniz ciddi önem taşır.

İlgili İçerik:
Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

Artık bankanın hangi hizmetinden faydalanacaksanız faydalanın, kredi notu devreye girmeden işlem yapamazsınız. Özellikle kredi kullanımı ya da kredi kartı hizmetlerinde bu durum böyledir. Bu iki hizmete başvuru yaptığınızda, mutlaka kredi notunuz kontrol edilir. Çünkü kredi notu sizin geçmiş finansal durumunuza göre belli yüzdelerle değerlendirilen bir puanlama sistemidir. Finansal geçmişinizi, ödeme durumunuzu, bankalarla olan ilişkileriniz konusunda bilgi vermeye yarar. Belli bir skala arasında yerinizi alırsınız ve buna göre hizmetlerden yararlanma durumunuza karar verilir. Genelde bankaların hizmetlerinden faydalanacak kişilerin akıllarında da “Kredi notum kaç olmalıdır?” şeklinde sorular vardır.

Kredi notu genel olarak 5 gruba ayrılır. Her kişinin bu skala içinde yeri vardır. Bu yüzden her grubu ayrı ayrı incelemekte fayda vardır. Böylelikle kendinizin de az çok hangi grup içerisinde olduğunuzu anlayabilir ve kredi ya da kredi kartı isteklerinizde o şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu yüzden kredi notunda önemli ayrıntılar ve bu puanlama cetvelinde nerede olduğunuzu öğrenmeniz gereklidir.

O zaman genelde 5 ayrı şekilde belirlenen skalada ideal kredi notu nedir hep birlikte inceleyelim:

0 – 799 Kredi Notuna Sahip: Riskli Grup

0 – 799 Kredi Notuna Sahip: Riskli GrupEğer kredi notunuz riskli grup içerisinde yer alıyorsa, işiniz oldukça zor demektir. Çünkü skalanın en kötü tarafı burasıdır. Burada bulunan kişilerin finansal geçmişleri oldukça kötüdür. Yani kredi kullanmışlar ama ödemelerini düzgün olarak yapamamışlardır. Aynı şekilde kredi kartları vardır ama tam ödemeyi geçtim, asgari ödeme tutarında bile sıkıntı yaşamaktadırlar. Bunun yanında icralık ya da takip kararı gibi durumlara da maruz kalmış olabilirler. Eğer son 6 ay içerisinde böyle durumlar yaşanmışsa ve bu durumlar da bir düzene oturmuşsa işte kredi konusunda ki yeriniz burası olabilir. Riskli grup içerisinde yer aldığınızı düşünüyor ya da biliyorsanız, bankalar size hizmet etme konusunda biraz cimri davranacaklardır. Yani kredi hizmetinden ya da kredi kartı hizmetinden yararlanmak isterseniz, red durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Burada yapmanız gereken öncelikle kendinize güzel bir finansal düzenleme getirmeniz, varsa kredilerinizi ya da kredi kartı borçlarınızı yapılandırmanızdır. Böylelikle 6 ay sonunda düzenli ve tam ödemelerle kredi notunuzu yükseltebilir ve üst seviyelere ulaşabilirsiniz.

800 – 1299 Kredi Notuna Sahip: Az Riskli Grup

800 – 1299 Kredi Notuna Sahip: Az Riskli GrupRiskli gruba baktığımızda, az riskli grup bir adım daha öndedir. Bankaları bu kişilere kredi kullanımı ya da kredi kartı gibi hizmetlerinden yararlandırabilir fakat şekil ve şartlar sunmaları da muhtemeldir. Bu grup içerisinde ki kişilerinde ödemeler konusunda sıkıntıları mevcuttur. Bu sıkıntılarını ise birtakım uygulamalar sonucunda gidererek, kredi kullanımlarını daha kolay gerçekleştirebilirler. Bu grup içerisinde yer alan kişiler için kefil gibi uygulamalara gidilebilir. Kredi kartı hizmetinden faydalanmaları, kredilere göre daha kolaydır. Krediler konusunda bankalar biraz daha hassas davranmaktadırlar. Bu sebeple az riskli grup içerisinde de yer almak iyi değildir. Durum böyle olunca da kredi notu nasıl yükseltilir bilmeniz önemlidir. Ödemelerinizde düzenli olmayı sağladığınızda ve üzerinden 6 ay kadar zaman geçtiğinde daha kolay kullanımlar gerçekleştirebilirsiniz.

1300 – 1499 Kredi Notuna Sahip: Orta Riskli Grup

1300 – 1499 Kredi Notuna Sahip: Orta Riskli GrupOrta riskli grup için kredi kartı başvuruları da kredi başvuruları da diğer iki gruba göre biraz daha rahat olmaktadır. Zaten bankaların hizmetlerinden faydalanmanız, puanınız düştükçe azalacaktır. Bu sebeple artan her puan durumu hizmetleri, daha iyi değerlendirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Orta riskli grup genelde kredisi olan limiti dolmak üzere, kredi kartlarında bazen asgari ödemeler yapan kişiler olarak adlandırılabilir. Kredi kullanım durumları ya da kredi kartı istekleri genelde olumlu olur. Fakat bankaların yine artı istekleri olabilir. Bunları sağladığınız sürece hizmetlerden faydalanma durumunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

1500 – 1699 Kredi Notuna Sahip: İyi Grup

1500 – 1699 Kredi Notuna Sahip: İyi GrupBankaların gözünde bu grupta olduğunuz sürece istediğiz hizmeti kullanabilirsiniz. Çünkü geçmiş finansal performansınızda herhangi bir sorun yoktur, ödeme düzeniniz, hizmetler konusunda kullanımınız oldukça iyidir. Yani bankalarda kredi ya da kredi kartı için limitleriniz yeteri kadar olduğu sürece hizmetlerden faydalanmanız çok kolaydır. Bu seviyeye gelmek için de bankalarla aranızı iyi tutmalı ve sorunlar yaşamamalısınız. Kredi notu seviyeniz iyi olduğu sürece anlık ortaya çıkan bütün ihtiyaçlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

1700 ve Üstü Kredi Notuna Sahip: Çok İyi Grup

1700 ve Üstü Kredi Notuna Sahip: Çok İyi GrupKredi notunda son grup olan 1700 puan ve üstü için söylenecek çok bir şey yoktur. Bu kişilerin bankalarla herhangi bir problemi yoktur. Bunun yanında gelir olarak da iyi seviyededirler. Bu sebeple kullanabilecekleri limitler de yüksektir. Kredi kullanımların da ya da kredi kartı isteklerinde çok fazla prosedüre gerek kalmaz. Hizmetlerin karşılığını verme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu sebeple kredi notu konusunda olunması gereken konum aslında burasıdır. Tabi, bu durum herkes için mümkün değildir. İçerisinde birçok faktör yer aldığı için herkesin bu seviyelere ulaşması beklenemez.

Sonuç olarak; bankacılık hizmetlerinden faydalanmanız için kredi notunuz çok önemlidir. En iyisi ‘çok iyi grup’ arasında yer almak olsa da hizmetlerden belli koşullarda faydalanacağınız ‘orta riskli grup’ ile ‘iyi grup’ da idealdir. Bankaların hizmetlerinden faydalanırken, kredi notunuzun yanında diğer durumları da incelemeniz önemlidir. Bu sebeple mutlaka yeteri kadar araştırma yapmalı ve kredilerinizi o şekilde kullanmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum