Yatırım yapmaya başla!

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi almak için bankaya başvuran birçok insanın ortak problemi: Kredinin reddedilmesi. Gelir yetersizliği, kredi notunun düşüklüğü ya da daha önceki kredilerde yaşanan ödeme sorunları, olumsuz cevap almanız için geçerli sebeplerdir. Kredi başvurusunun neden reddedildiği ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ret cevabının en önemli nedenlerinden biri olarak kredi notunu gösterebiliriz. Sahip olduğunuz puan, bankaların kriterlerine uyuyorsa olumlu, kriterlerden düşükse olumsuz cevap alırsınız. Ancak olumsuz geri dönüş için bir sebep daha var: kredi notunuzun sıfır olması.

Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulur. Bankalarla yapmış olduğunuz tüm işlemleriniz, ödeme tutarları ve zamanlarıyla birlikte kaydedilir. Tüm bu bilgiler ışığında kredi notunuz belirlenir. Kredi notunun detaylı anlatımı ve oluşması için gerekli etkenlere önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kredi başvurusu yaptığınız güne kadar, hiçbir banka işlemi yapmamışsanız, kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamışsanız kredi notunuz oluşmaz, yani sıfırdır. Bu durumda, bankalar sizin hakkınızda hiçbir finansal bilgiye ulaşamaz, geçmişinize yönelik yorum yapamaz. Bu nedenle de size kredi vermek istemezler.

Eğer belirttiğimiz etkenlerden birini bile yapmamışsanız, kredi notunuzun neden sıfır olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Gelin hep birlikte bu etkenlere göz atalım:

Kredi ve Kredi Kartlarının Zamanında Ödenmesi

Kredi ve Kredi Kartlarının Zamanında ÖdenmesiKredi taksitlerinin zamanında ödenmesi kredi notunu yükselten bir unsur olarak karşımıza çıkar. Aynı şekilde, kredi kartı borcunuzun minimum tutarının zamanında ödenmesi de notunuzu belirlemede önemli bir etkendir. Ödeme alışkanlıklarınızın kredi notunuza yüzde 30 oranında etki ettiğini unutmayın. Son ödeme tarihinden 1-2 gün sonra bile borcunuzu ödeseniz, bankanız tarafından gecikme işlemi yaptığınız kanısına varılır ve notunuz olumsuz etkilenir. Bu tarz kısa süreli gecikmeler, kullanıcılar tarafından pek fazla önemsenmez ya da gelir tarihleri ile kredi tarihleri uymadığından dolayı çok fazla karşı karşıya kalınır.

Kredi notunuzun olumsuz olarak etkilenmemesi için ödemelerinizi kesinlikle son ödeme tarihine kadar yapmalısınız. Bu noktada, maddi gücünüz olsa bile ödemelerinizi zamanında yapmanız, en azından asgari tutarı borcunuza yatırmanız hanenize artı puan kazandıracaktır. Ödeme yapmadığınız 90 gün sonunda ise yasal takip aşamasına düşersiniz ve bir süre sonra adınız kara listeye yazılır. Kara listeden çıkmanız ise uzun yıllar alabilir. Kara liste ve kredi notunun farklarını öğrenmek için burayı tıklayın.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Mevcut Hesap ve Borç DurumuGelir ve gider tablonuza bakılarak mevcut borç durumunuz belirlenir. Toplam borcunuz kredi notunuzu etkileyen önemli bir unsurdur. Kredi skorunuzun yüzde 25’i borçlarınıza bakılarak hesaplanır. Bankalara kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa, yeni talebiniz değerlendirilirken gelirinizden tüm borçlarınız çıkartılarak, yeni bir ödemeyi karşılayıp karşılayamayacağınıza bakılır. Bir önceki kredinizi düzenli ödeseniz bile, gelirinizin çok üstünde bir borcunuz varsa bankalar sizi şüpheli görüp kredi vermeyebilir. Borcunuz arttıkça riskiniz de artacağı için kredi notunuz düşecektir. Özellikle, kredi kartı limitleriniz dolduğu sürece siz de risk çemberine dahil olursunuz. Bu tarz borçlanmalar, düzenli ödeme yapsanız dahi kredi notunuzu düşürebilir. Borcunuzu ödedikten sonra, kredi limitiniz ilk günkü gibi olursa kredi notunuz da aynı oranda yükselecektir.

Yeni Kredi Arayışı

Yeni Kredi ArayışıYakın zamanda bir kredi almışsanız ve hemen sonrasında yeni bir kredi arayışında bulunup farklı farklı bankalara yönelmişseniz kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Aynı zamanda almış olduğunuz ilk kredi kartı da yeni bir kredi olarak kabul edilir. Yeni kredi almanız, kredi notunuzu düşürebilir. Çünkü bu durumda henüz ödeme performansınız değerlendirilmemiştir. Ödemelerinizin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmayacağı konusunda bankanızın şüpheleri vardır. Kredi aldıktan sonra yeniden krediye başvurmadan önce ortalama 7-8 ay beklemenizi öneririm. Sonrasında ödemelerinizin düzenli olması ve diğer etkenlere dikkat etmeniz durumunda, düşürülen kredi notunuz yeniden yükselişe geçecektir. Yeni kredi arayışınızın, kredi notunuza etkisi yüzde 20’dir. Etkisi diğer faktörlerle kıyaslanınca daha düşük olsa da eksikliği bankanızdan olumsuz yanıt almanıza neden olabilir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi Kullanım YoğunluğuDaha önce kredi kullandıysanız ve ödemelerinizi zamanında yaptıysanız, hiç kredi kullanmayan birine göre ortalama yüzde 15 oranında daha fazla kredi notuna sahipsinizdir. İşte bu noktada kredi notunuz sıfırsa nedenini anlayabilirsiniz. Eğer yakın zamanda kredi çekmek istiyorsanız, en azından düşük limitli bir kredi kartıyla hazırlık yapabilirsiniz. Bankaların sizi değerlendirebilmesi için, sizin ödeme performansınız, ne kadar borç yapıp ne kadarını ödediğinizi bilmesi gerekir. Ancak bir durum daha var ki, kredi kulanım yoğunluğunda oldukça etkili. Bir yılda 2 kredi kullanın kişinin 1 kredi kullanan kişiye göre kredi notu daha düşük olacaktır. Yani, hem taşıt hem de ihtiyaç kredisi kullanmak notunuzu olumsuz etkileyebilir. Borçlarınızı düzenli ödediğinizde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Diğer Faktörler

Diğer FaktörlerDiğer faktörler müşterinin durumuna ve bankada yaptığı işlemlere göre değişiklik gösterir. Bankanızla ikili ilişkileriniz baz alınarak belirlenen bu faktörler, kredi notunu yüzde 10 oranında etkiler. KKB diğer faktörleri tam olarak açıklamasa da haciz, iflas veya vergi borcu gibi işlemlerin de kredi notunuzu olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Belki de diğer kısmının kilit parçası KKB’deki kredi tarihiniz olabilir. Bilindiği üzere, hiç kaydı olmayanların kredi notu pek de yüksek olmuyor ve yükseltmesi de epey zaman alabiliyor. Ne kadar erken kredi çektiyseniz ya da kredi kartı aldıysanız, puanınız o kadar yüksek olabilir.  Ayrıca, daha önceden almış olduğunuz kredilerin süresi ve türü de skorunuz etkiliyor olabilir.

Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?

Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?Kredi skorunuzu öğrendiğinizde ‘sıfır’ puanla karşılaşırsanız, yukarıda belirtmiş olduğumuz faktörlerden birini bile gerçekleştirmemişsiniz demektir. Bu nedenle, kredi başvurusunda bulunurken, bankanızda bulunan mevduat ya da yatırım hesaplarını yeterli görmemelisiniz. Notunuzun oluşması için düşük limitli de olsa kredi kartı sahibi olmalısınız. Alışverişlerinizi kredi kartıyla yaparak, borçlarınızı zamanında ve tam ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bankaya gitmenize gerek kalmadan, online olarak kredi kartı sahibi olabilirsiniz. İnternetten kredi kartı başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Bankalar için kredi notu düşük müşterilerle hiç kredi kaydı bulunmayan müşteriler arasında pek fark bulunmaz. Notu sıfır olan kişiye kredi kullandırmak için ellerinde hiçbir veri bulunmadığından, size pek de sıcak yaklaşmayabilirler. Bu nedenle küçük de olsa bir ihtiyaç kredisi çekerek bu sorunu halledebilirsiniz. Tabii, tüm ödemelerini yapıp, borcu kapatmak şartıyla. Bu sayede bankalar, aylık hareketlerinizi KKB’ye bildirecek ve sizin için kredi skoru oluşturulacaktır. İhtiyaç kredisiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bankalardan hiçbir şekilde kredi talebinde bulunmayan ya da kredi kartı kullanmayan kişiler sıfır puanla karşı karşıya kalır. Acil bir ihtiyacınız olduğunda ya da artık kredi kartı kullanmak istediğinizde KKB’de hiçbir kaydınız yoksa bankaların size şüpheyle yaklaşması kuvvetle muhtemeldir. Sonraki dönemlerde sorun yaşamamak adına ufak miktarlar da olsa, kredi işlemlerine başlamak doğru bir tercih olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Kredi notu her ay güncellenir ve siz ödemelerinizi kredileri ve kartlari odemedikce kredi notu duserek gider. Odemeler ve kredi karti kullanimina dikkat ederekte aylar gectikce yukselir.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum