Yatırım yapmaya başla!

Kredi – Mevduat Faiz Farkı 13 Puan ile Son 10 Yılın En Yükseğini Gördü

Son dönemde başta kur artışı gibi sebeplerle birçok firmanın küçülmeye gitmesi ve kredi talebinin azalması bankaları faiz yükseltmeye yöneltti. Mevduat ve ticari kredilerin faiz makası son 10 yılın zirvesini gördü.
Kredi – Mevduat Faiz Farkı 13 Puan ile Son 10 Yılın En Yükseğini Gördü

Bankacılık sektörünün mevduata verdiği en yüksek faiz %30, ticari kredi faizi %40’a ulaşırken, ortalamalara bakıldığında 1 ay vadeli mevduatta %20’leri ticari kredilerin %33’leri bulmasıyla, Türk bankacılık sektöründe, son bir ayda mevduat faizi ile ticari kredi maliyetleri arasındaki fark 13’e çıktı. Bu fark 2008 yılından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Uzmanlar, kredi – mevduat faizi makasının 10 yılın zirvesine çıkmasında payı olduğu düşünülen; kur artışı, enflasyon ve faizlerdeki yükseliş, ekonomideki daralmanın etkisiyle risk iştahının azalması gibi faktörleri değerlendirdi.

Finans Danışmanı Recep Atakan, mevduat ve kredi faiz makası farkının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasını yorumladı.

Atakan, yılın ikinci yarısından bu yana yaşanan şoklardan önce, mevduat faizlerinin %14, kredi faizlerinin %17’lerde olduğunu belirten Atakan, aradaki 3 puanlık farkın bankacılık kesiminin sermayesi, işletme giderleri, mevduat munzam maliyetleri ve yıllık batık kredi giderleri düşürüldüğünde, enflasyon seviyesine yakın bir kazanç getirdiğini söyledi.

Mevduat faizleri %20’ye ulaşırken, vadesi mevduata göre çok uzun olan kredilerde ve menkul kıymet portföylerinde aynı hızda bir iyileşme yaşanmadığı bildirildi. Son dönemde kur artışının etkisiyle batık kredi ve sermaye yeterlilik oranlarının baskı gördüğünü söyleyen Atakan, mevcut kredi stoklarında risk yönetiminin ön plana çıktığını dile getirdi.

Ekonomide daralma olduğunun işaretleri doğrultusunda, kredi verme iştahında zayıflık gözlendi.

Bankaların yeni risk alma iştahı düşerken, mevcut stoklarının risk yönetiminin daha dikkatli bir şekilde üzerinde durulduğunu belirten Atakan, firmaların piyasa koşullarına bağlı olarak kredilerde küçülme yoluna gittiğini, bankaların bu durum karşısında söz konusu kredilerin faizlerini artırarak, maliyetlerini azaltmaya çalıştıklarını ifade etti.

Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında aldığı faiz artırım kararı sonrasında, bankaların yeni mevduat maliyetlerini kurtaracak bir kredi stoku için yenilenebilen ticari kredilerde yüksek bir fiyat kullanmaya başladıklarını dile getiren Atakan, 1 ay vadeli marjinal faizlerin %40 olan ticari kredilerin ortalama seviyesinin %33, mevduatın ise %20 seviyelerine geldiğini söyledi.

2,42 trilyonluk kredi stokunda en büyük payı 0,77 trilyon lira ile işletme kredileri aldı.

0,56 trilyon lirası tüketici kredisi ve kredi kartları, 0,22 trilyon lirası ile yatırım kredilerinden oluşuyor. Atakan, yüksek kredi maliyetlerinin bireysel tüketim ve yatırım kredilerinde yeni fiyatlamalarda kullanıldığı için, bu iki tür kredinin büyümesinde bir düşüş yaratabileceğini, işletme kredilerinde yaşanan stokun maliyetlerinin artabilmesinin, en çok bu kalemde olacağını dile getirdi. Son birkaç günde mevduat faizlerinde görülen 1 – 2 puanlık düşüşlerin, Ekim ayı ile birlikte kredi faizlerine yansıyabileceğini, fakat Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde enflasyonun hedeflenen düzeye gelene kadar, hesap yapmanın erken olacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum