Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartlarının İnternete Kapatılması E-Ticarete Darbe Vuracak!

Kredi kartlarıyla internetten alışverişin onay süresi 31 Ocak'ta sona eriyor. Sektör temsilcileri bu uygulamanın e-ticaret alışverişini sekteye uğratacağını düşünüyor.
Kredi Kartlarının İnternete Kapatılması E-Ticarete Darbe Vuracak!

Geçtiğimiz yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye’deki tüm kredi kartlarının 17 Ağustos 2017 tarihine kadar ilgili bankalara onay verilmemesi halinde, internet alışverişlerine kapatılacağını duyurmuştu. 25 milyon kredi kartı sahibini ilgilendiren bu karar aslında 2016 yılında alınmıştı.

Söz konusu karar, kart sahibinin bilgisi olmadan internet işlemlerinin önlenmesi amacıyla alınırken, sürekli e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanlar, bankalarıyla iletişime geçerek kartlarının internet kullanımına açık kalmasına onay verdi. Peki, kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılması online alışveriş sitelerini nasıl etkiledi?

Kredi kartlarının online işlemlerde kullanımına onay vermeyenler, 1 Şubat’tan itibaren internetten ödeme yapamayacaklar.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi ve Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, internetten kartla alışveriş için onay süresi 31 Ocak itibariyle sona erecek. Başvuruların son günü daha önce de 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. ETİD Başkanı Emre Ekmekçi, bu durumun e-ticaret sektöründe %25 oranında daraltabileceğini söyledi.

Uygulamanın sadece Elektronik Ticarette Güven Damgası almamış şirketlerle yapılan işlemlerde kısıtlanması önerildi.

ETİD ve TÜBİSAD yetkilileri, uygulamanın e-ticaret sektörünü olumsuz etkilemeyecek şekilde revize edilmesi gerektiğini bildirdi. Yapılan önerinin içeriğinde sınırlamanın sadece Elektronik Ticarette Güven Damgası almamış şirketleri kapsaması yer alıyor. Bu haliyle devreye sokulmasının ise sektörün büyük ölçüde daralmasına yol açacağı tahmin ediliyor.

Şu an ülkemizde yapılan online alışverişlerin %80’inin kredi kartlarıyla gerçekleştiği bildirildi.

Kararın yerinde olduğunu söyleyen Emre Ekmekçi, bunun yanında geniş kapsamlı düşünülmeden, sert bir geçiş olduğunu ve sektörde büyük oranda daralma yaratabileceğini savundu. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve E-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş ise söz konusu uygulamanın günlük hayattaki birçok ödeme işlemini de zorlaştıracağını belirtti.

Ertaş, getirilen uygulamanın; fatura ödemeleri, konaklama satın almaları, uçak bileti, yemek siparişi, film ve müzik indirme gibi daha birçok basit ödemeleri de sekteye uğratacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum