Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Kalkıyor mu?

Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Kalkıyor mu?

Finansal İstikrar Komitesi toplantısında, kredi kartları ve tüketici kredilerinde taksit sınırlamasının kalkması konusuna değinildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Akben, bu konu üzerinde çalıştıklarını ve bir esneme yapıp yapamayacaklarını konuştuklarını ifade etti.

Mehmet Akben, kredi kartlarına getirilen sınırlama ile amaçlananın, kişinin kendi gelirinin çok üzerinde bir borçlanmaya gitmeden kontrol altına alınması olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Şimdi biz burada bunları kontrol altına aldığımızı düşündük; ama bunun yanında bu defa kredi kartı kullanmadan başka alanlarda borçlanmalar başladı. Bu durumda mobilyacı, beyaz eşyacı kendi taksit yapmaya başladı. Bu defa şöyle bir şeyle karşılaşıyoruz, en azından bunları eskiden görerek yönetebiliyordunuz, şu anda yönetiminiz dışına çıkıyor. Bireylerin ne kadar borçlandığı ayrı bir çalışma konusu. Regülatör olarak ne kadar çok bilgiye sahipseniz, yönetimi daha doğru yapabiliyorsunuz. Bu defa onu düşünüyoruz. Acaba oradaki borçlanmanın ölçüleri nedir?” dedi

Akben, kredi kartına taksit sınırlamasında herhangi bir esneme getirilip getirilmeyeceği sorusuna, rakamları ve gecikme oranlarını ortaya koyarak bir karara varılacağını; bu kararın da yine Finansal İstikrar Komitesi’nden çıkabileceğini ifade etti.

Faiz oranlarının düştüğü dönemlerde bankaların, bankacılık hizmetlerinden aldıkları ücret ve komisyonları artırma yoluna gittiklerini söyleyen BDDK Başkanı Akben; rekabetin artması, faiz gelirlerindeki bankaların marjlarının düşmesiyle bankaların, başka gelir arama yoluna gittiklerini söyledi. Bir sorun olarak karşılarına hizmet komisyon bedelinin çıktığını belirten Akben; bunların enflasyon, faiz oranları, bankaların karlılığı ve özkaynak gelirleriyle alakalı olduğunu söyledi.

Bu durumda bir banka çok kar ederken, başka bir banka çok düşük bir kar oranına sahip olabiliyor. Düşük kar eden kuruluşun, bu durumu müşterilerinden karşılamasıysa elbette kabul edilebilir bir durum değil. İşte bu konuda BDDK devreye giriyor. Tabi ki bankaların kendi aralarındaki koordinasyonu da büyük önem arz ediyor. Karşılıklı fikir alışverişleri ve ortak kararlarla bu durum sorun olmaktan çıkabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum