Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartında Taksit Sayısı Yeniden Düzenlendi

Kredi Kartında Taksit Sayısı Yeniden Düzenlendi

BDDK, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımladı. 2007 yılında yürürlüğe giren yönetmelikte 12. değişiklik yapıldı. BDDK Başkanı tarafından yürütülen yönetmeliğin 26. maddesinin yedinci ve sekizinci fıkralarında düzenlemeye gidildi. Buna göre beyaz eşyadan mobilyaya, eğitim-öğretimden daha birçok alanda kredi kartı taksit sayısı ile ilgili değişiklik yapıldı. Taksit sayısı kuyumculukta 4 ay; beyaz eşya, mobilya ve eğitim-öğretim gibi harcamalarda 12 ay olarak belirlendi.

Yönetmelikte; mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal veya hizmet alımları ile nakit çekimlerde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez ibaresi yer aldı. Bunun yanında gözden kaçırılmaması gereken diğer bir madde ise şöyle; kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı belirtildi.

Bugün yürürlüğe giren yeni yönetmeliğin değişen diğer kısımları ise şöyle oldu; 2006 yılında yürürlüğe giren BDDK’nin bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmeliğin 8. maddesinde değişikliğe gidildi. Düzenlemede, mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim-öğretim harcamaları kredileri hariç; tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ve taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı geçemez şeklinde değiştirildi.

2013 yılında yayımlanan finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında yönetmeliğin ise 11/A maddesinin ikinci fıkrası şu şekilde değiştirildi;

“Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 684. maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum