Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Olanlar, Bu Açıklama Sizi Yakından İlgilendiriyor!

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Olanlar, Bu Açıklama Sizi Yakından İlgilendiriyor!

Özel bir televizyon yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kredi ve kredi kartıyla ilgili yeni yapılan düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İç talepte düşüş yaşandığı için adım atıldığını belirten Canikli, ithalata dayalı tüketimi azaltma amacını taşıdıklarını dile getirdi. Taksit sayısı birçok ürün için 12 olurken, ithal oranı yüksek alanlarda taksitin artmadığını hatta bazı alanlarda düşürüldüğünü ifade etti. Açıklamalarının devamında kredi yapılandırmasından bahseden Canikli, 257 milyar liralık kredi tutarının yapılandırılacağını; ancak bu işlemin şu anki bakiyeyle sınırlı kalacağını belirtti. Bundan sonraki kullanılacak krediler ve taşıt kredileri için 72 ay vadenin geçerli olmadığının altını çizerek, bankaların yapılandırma işleminin zorunlu olmadığını; ancak bankalara yapılandırma işlemi imkanının verildiğini açıkladı.

Yapılandırma Faizinde Henüz Bir Düzenleme Yok

Açıklamalarına yapılandırma faizine açıklık getirerek devam eden Canikli, 72 ay vadeli yapılandırma işleminde faizin bankayla müşteri arasında belirlendiğini, bu noktada problem olacağını düşünmediklerini dile getirdi. Sıkıntı yaşandığı durumda müdahale edeceklerini ve sorunu giderici adımlar atabileceklerini belirterek, kural koymaya gerek olmadan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) görüşmeleriyle birçok şeyin halledilebileceğini açıkladı.

‘Mevduat faizi düşmeden kredi faizi inmez’

Nurettin Canikli, Merkez Bankası’nın faiz indirimi sürecine de değinerek indirimlerin kredi faizine tam olarak yansımadığını, mevduat faizi düşmeden kredi faizlerindeki düşüşün çok gerçekçi olmadığını ifade etti. Bundan sonraki süreçte odak noktasının mevduat faizi olduğunu belirten Canikli, bankalarla birlikte çalıştıklarını açıkladı ve kuralsız olarak mevduat faizlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Moody’s kararının piyasaları etkilemesi düşük bir ihtimal

Moody’s’in kredi notunu düşürmesini de yorumlayan Canikli, Moody’s kararına göre özel tedbir almayacaklarını, ekonomik reformların devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin güçlü ekonomik yapısının belirtilmesinin ardından kredi notunun düşürülmesini anlamsız bulan Canikli, karar verenlerin Türkiye ekonomisi üzerinde beklentilerinin gerçekleşmediği için hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti. Ek olarak, Moody’s kararı nedeniyle ülkeden 2 milyar dolar çıkış gerçekleşeceğinden bahsedildiğini; ancak böyle bir şeyin olacağını sanmadığını belirtti. Ağustos ayında net 900 milyon, Eylül ayında ise net 300 milyon dolara yakın para girişi olduğunu söyleyen Canikli; 15 Temmuz gibi inanılmaz şoktan sonra bile net girişlerin görüldüğünün altını çizerek, Moody’s’in bu durumu etkileme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu dile getirdi.

Dilerseniz, Moody’s’in kredi notunu düşürmesiyle birlikte yaşananları hatırlayalım…

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Moody’s; geçtiğimiz hafta Cuma günü yaptığı kredi notu düşürmesi, tüm piyasalarda şok etkisi yarattı. Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesinin nedenlerini büyüme, kurumsal sağlamlıkta zayıflama ve yüksek boyutlu finansman ihtiyacına bağlı risklerin artışı olarak açıklamıştı. Devlet yöneticilerinin bu karara tepkisi ise gecikmedi. Kredi notunun düşürülmesinin siyasi bir karar olduğunu belirten devlet temsilcileri, kararı tanımadıklarını dile getirdiler. Moody’s’in almış olduğu kararla ilgili değerlendirmemizin yer aldığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum