Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Taksit Sayısında Yapılan Düzenleme İç Talebi Canlandıracak

BDDK’nın kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sayılarını yükseltmesinin iç talebi artıracağı, hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahatlatacağı öngörülüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanan taksit sayısını artırdı. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, taksitlendirme sürelerinin artırılması ve asgari tutarda yapılan düzenlemenin bireysel tüketicileri rahatlatacağını ve iç talebin canlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

BDDK tarafından çeşitli alanlarda yapılan düzenlemelerin, iç talebe katkı sağlaması bekleniyor.

Kredi Kartı Taksit SayısıHükümetin ekonomi kanadı reel sektörü rahatlatmak adına adımlar atmaya devam ediyor. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sayılarını artıran BDDK, bu sabah yaptığı açıklama ile tüm kredi kartlarında limite bakılmaksızın asgari ödeme tutarının %30 olarak belirleneceğini bildirdi.

Dün yapılan açıklamada ise; elektronik, beyaz eşya, mobilya, konaklama ve havayolları olmak üzere birçok alanda kredi kartı taksit sayısının artırıldığını duyurdu. Buna göre; mobilyada daha önce 12 ay olan taksit sayısı 18’e, fiyatı 3500 liradan fazla olan televizyonlarda 3 aydan 6 aya, havayolları ve konaklama harcamaları 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Konaklama alanında yurt dışında yapılan harcamalarda taksit sayısında değişiklik yapılmadı.

Konaklama HarcamalarıBu alandaki taksit sayısı 6 ayda sabit bırakıldı. Bulaşık, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrikli ev eşyalarında 12 aydan 18 aya yükseltildi. Düzenleme sonrası değişikliklerin reel sektöre etkilerini değerlendiren BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, tüketicileri rahatlatacağını ve iç talebin canlanmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Bazı ürünlerde çok fazla artış gösteren fiyatların vatandaşın alım gücünü zorladığını, taksit sayısının artırılmasıyla aylık ödenen miktarın azaltıldığını ve bu sayede ürünleri daha rahat bir şekilde alabileceklerini söyledi.

Düzenleme yapılırken ithal girdi maliyetleri yerine yerli üretimin teşvik edilmesine öncelik verildiğini anlatan Akben, taksit sayısının artırılmasının hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahatlatacağını sözlerine ekledi. Özellikle konaklama havayolları harcamalarında taksit sayısının artırılmasının iç turizmi olumlu şekilde etkileyeceğini, şu anda mevcut kredi kartları borcunda ödeme zorluğu çekenlerin de asgari tutarın indirilmesiyle rahatlayacağını aktardı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle