Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Şikayetleri Neden Arttı?

Kredi Kartı Şikayetleri Neden Arttı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartları ile ilgili denetlemelerine sıkı bir şekilde devam ediyor. Araştırmalarını ve çözümlerini, gündeme sıklıkla getiren BDDK, bu sefer kredi kartlarıyla ilgili yapılan başvuruların sayısındaki artışla gündeme geldi. Kredi kartları ile ilgili yapılan şikayet başvuruları, 2014 yılında bir önceki yıla göre % 107,5 oranında arttı ve toplamda 3 bin 809 başvuru yapıldı.

Verilere göre yapılan derlemede, geçtiğimiz yıl kuruma şahsen ve e-posta yoluyla ulaşan şikayet başvuruları, bir önceki yıla göre % 61,9 oranında arttı ve 27 bin 316 düzeyine geldi. Şikayetler üzerine yapılan değerlendirmeler sonrasında, ihbar ve şikayetler ile finansal tüketicilere ilişkin savcılıklardan intikal eden konular nedeniyle 2014 yılında 179 rapor düzenlendi.

Başvuruların büyük bir çoğunluğunda faizler, masraflar ve komisyonlar yer aldı. Yüzdesel olarak hesap edildiğinde en büyük pay da % 21 ile bu konulara ait. Kredi kartları, % 13,9 oranında; mevduat ve katılım fonu hesapları, % 12,8 oranında; bireysel krediler, % 10,7 oranında şikayet aldı.

BDDK’ya yapılan kredi kartı şikayet başvurularının konuları ise çalıntı, kayıp, dolandırıcılık oldu. Bu şikayetler, 2013 yılında 4. sırada yer alıyor. 2014 yılına gelindiğinde ise bu konuların ilk sıraya yükseldiği görülüyor. % 16,9 oranı ile birinci sırada yer alan bu konuları; % 10,7 ile borç miktarında mutabakatsızlık, % 8,5 ile müşteriden habersiz kart tanzimi, % 7,4 ile kredi kartının banka tarafından iptal edilmemesi konuları izledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yapılan şikayetler arasında; ücret, masraf ve komisyon şikayetlerinin oranı da % 80 oranında artış gösterdi. 2013 yılının sonuna göre % 80,39 oranında artışla, 5 bin 740 şikayet başvurusu kaydedildi. Bu başvuruların yarısının bireysel kredilerle ilgili olduğu biliniyor. Ayrıca kredi kartı ücret, masraf ve komisyonlarına dair şikayetler de toplamın içinde % 24,8 olarak gerçekleşti.

Bireysel krediler ile ilgili olarak yapılan şikayet başvurularının 2014 yılında, 2013 yılına göre % 8,9 oranında arttığı ve 2 bin 936’ya yükseldiği biliniyor. Bu şikayetlerin konusunu ise; % 25,9 oranında sigorta sorunu; % 15 oranında borcun yeniden yapılandırılması; % 8 oranında kefalet sorunları; % 6 oranında teminatın fekki; % 5,2 oranında kredi verilmemesi; % 4,6 oranında erken ödeme; % 4,4 oranında faiz; % 30,9 oranında diğer konular oluşturdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum