Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Seçiminde Bankanın Önemi Nedir?

Kredi Kartı Seçiminde Bankanın Önemi Nedir?

İlk kez kredi kartı sahibi olacaksanız, neden bir kredi kartına ihtiyacınız olduğunun bilincinde olmanız gereklidir. Kredi kartıyla alacağınız şeylerin listesini çıkardığınızda, bunları “Nakit parayla alırken güçlük çekiyor muyum?” diye kendi kendinize sormalısınız. Türkiye’de kredi kartı kullanan kesim daha çok asgari ücretle geçinen ve yoksulluk sınırı altında kalanlardır. Siz de bu kesimin içindeyseniz, bu soruya evet cevabı vereceğinizi duyar gibiyim. Bu durumda bankalarla görüşüp, hangi bankanın ve hangi kredi kartının size daha uygun olduğunu araştırmanız gerekecektir.

Hem bütçenizi hem de sizi sıkıntıya sokmadan, finansal bir ödeme aracı olarak kullanacağınız kredi kartınız olursa bankalar sizi değil, siz bankaları yönetebilirsiniz. Bir kredi kartından ne beklediğinizi düşünüp, bütün bankaları araştırdığınızda sizin için en avantajlı olanı bulacağınıza eminim. Unutmayın, geliriniz yettiğince kredi kartı harcamaları yapabilir, borçlarınızı ancak gelirinizle ödeyebilirsiniz. Bu noktada, sizin için en uygun kredi kartını yine size en uygun olan bankadan alabilirsiniz. Bankanızla sağladığınız uyum, çoğu zaman düşük faiz oranlarının ya da taksit seçeneklerinin önüne geçebilir. Örneğin; ödemelerinizi düzenli yaptığınız halde sizinle sürekli iletişime geçen ve sizi rahatsız eden bir bankaya, bir süre sonra ‘neden?’ sorusunu sormaya başlayacaksınız. Bu durumda, bankanızla irtibatınızı kesmek isteyecek, belki de başka bir bankaya müracaat edeceksiniz.

Bu noktada, kredi kartı tercihi yaparken bankanızda dikkat etmeniz gereken özellikleri başlıklar halinde inceleyelim:

Sunduğu Olanakları Takip Etmek

Sunduğu Olanakları Takip EtmekSık sık uçakla seyahat eden biriyseniz, mil kazandıran kredi kartlarından birini tercih edebilirsiniz. Uçak bileti kazandıran kredi kartları için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ya da işiniz modayla ilgiliyse sık sık alışveriş yapmayı seviyorsanız, her harcamanızda puan kazandıran bir kart kullanmak sizin avantajınıza olacaktır. Harcamalarınızın listesini yaptığınızda, en çok ne almak için kredi kartı kullanıyorsanız, seçiminiz de o yönde olmalıdır.

Kredi kartı alacağınız bankanın işlem hacmi ne kadar büyükse bankanız da o kadar tanınmış olacaktır. Büyük bankaların da müşterilerini kaybetmemek için çok fazla kampanya ve fırsatlara imza atması beklenmektedir. Bu nedenle; kredi kartı seçerken, işlem hacmi büyük bankaları seçmelisiniz. Birçok insan tarafından tercih edilen bankaların anlaşmalı olduğu iş yeri sayısı da fazladır. Ayrıca, büyük bankalar; daha çok taksit imkanı sunmalarının yanı sıra diğer bankalara göre müşterilerine taksit erteleme fırsatı da verirler. Bu nedenle, işlem hacmi geniş bankalardan kredi kartı almanız; hem yüklü miktarlardaki alışverişlerinizde ödeme kolaylığı sağlayacak hem de bir sonraki aya sıkıntı çekmeden girebileceksiniz.

Düşük Faiz Uygulaması

Düşük Faiz UygulamasıKredi kartınızın borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğinizde, borcunuza hem akdi faiz hem de gecikme faizi uygulanacaktır. Özellikle gecikme faizi günlük olup, minimum tutarı ödemediğiniz her gün kartınıza yansıtılacaktır. Bu durumda, tercih ettiğiniz kredi kartının faiz oranı en düşük olmalıdır. İşlem hacmi geniş olan bankalar ne kadar çok tercih edilse de müşterilerinin ondan vazgeçemeyeceğini sanıp, faiz oranlarını yüksek tutmaktadırlar. Borcunuzu ödeyemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz dönemlerde, yüklü miktarlarla karşılaşmanız olası.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu azami akdin ve gecikme faizlerinin üstüne çıkmak yasak olsa da en düşük faiz oranlı; fakat kampanyası en bol kredi kartını seçmeniz avantajınıza olacaktır. Aynı durum nakit avans çekimi faizinde de geçerlidir. Nakit avans çekmek, sizi anlık zor durumlardan kurtarsa da hesap ekstrenizdeki geri ödeyeceğiniz tutarı görünce, sonraki hamlenizi bir daha düşünebilirsiniz. Bu nedenle, nakit avans faizinin de düşük oranlı olduğu kredi kartını tercih etmelisiniz. Nakit avans çekimiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yıllık Kart Aidatının Olmaması

Yıllık Kart Aidatının OlmamasıKredi kartı aidatının yasallığı hala gündemde ve tartışmalı bir konu olsa da birçok kullanıcı bu konuda artık daha bilinçli hale geldi. Kredi kartı yıllık ücretiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Artık insanlar kredi kartı aidatını ödemek istemiyor, hatta ödediklerini de almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer öğrenciyseniz, bu aidat sizi daha da zor durumlara sokabiliyor. Fakat çoğu banka da kart ücretini alabilmek için sözleşmeye ekleyebilir. Bu durumda, kredi kartı alırken sözleşmeyi dikkatlice okumanız ve itiraz edebileceğiniz noktaları müşteri temsilcisine bildirmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı yıllık ücreti bazı bankalarda alınmazken, bazı bankalarda ise kartın türüne göre 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Aidatı olmayan kredi kartını aldığınızda karda olduğunuzu düşünebilirsiniz; fakat bankalar burada da kendilerine çıkar sağlıyor. Aidatsız kredi kartları, genellikle puan getirisi ve taksit sayısı az olarak kullanıma sunuluyor. Bu nedenle bankanızla görüşüp durumu anlatırsanız; aidatsız kredi kartı kullanımına başlayıp, fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

Kredi kartı seçiminizde bahsetmiş olduğumuz etkenler dışında, bankanıza ait bir sürü ürün ve hizmetler de vardır. Kredi kartınızın ek kartının oluşturulması, 24 saat boyunca ödeme yapabilme imkanınızın olması, sanal kart gibi güvenli alışveriş uygulamalarının bulunması da oldukça önemlidir. Sanal kartla ilgili yazımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Her istediğiniz yerden bankanıza ulaşımın kolay olması, her türlü iletişim kanallarının bulunması da hangi bankadan kredi kartı alacağınız konusunda size fikir sunacaktır. Bu nedenle, bankaların internet sitelerini ve vermiş olduğu ilanları kontrol ederek, isterseniz müşteri hizmetlerini arayarak, tercihiniz konusunda yardım alabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum