Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Bankaların bireysel müşteriler tarafından en çok kullanılan hizmeti kuşkusuz kartlardır. 2015 yılı sonunda Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) raporuna göre toplam 58 milyonu aşan kredi kartı mevcuttur. 2015 yılında ülke nüfusunun da 78 milyonu aştığı düşünülürse, bunların %75’inin kredi kartı sahibi olduğu ortaya çıkıyor. Bu yoğun kullanımların ne kadarı bilinçli tartışılır. Çünkü sürekli kredi kartlarını ödeyemediği için sorunlar yaşayan insanlarla karşılaşıyoruz. Durum böyle olunca da ortaya kredi kartı kullanımının doğru olmadığı, insanların bu ödeme aracının amacı bilgisinden yoksun olduğu ortaya çıkıyor. Bankaların sevdiği bu hizmet, vatandaşlar için can sıkıcı noktalara gelebiliyor.

Vatandaşlarımız tarafından ciddi derecede kullanımı olan kredi kartları hakkında bilinçlendirme yapılmasının önemini vurgulamak istiyorum. Son zamanlarda BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) ve SPK (Sermaye Piyasası Kurulu)nun başında olduğu bir projenin, bu konuda biraz daha bilinçli tüketici olmasını sağlayacağını düşünüyorum. Finansal okuryazarlık konusunda vatandaşlara eğitim vermek için bir web sitesi çalışması içerisinde bulunan BDDK ve SPK’nin eğitim konuları arasında kredi kartları da varmış. Bu proje ülkemiz açısından bence çok önemli.

Çevremizde sürekli kredi kartı konusunda mağduriyetleriyle karşılaştığımız insanların, bu şekildeki eğitimlerle daha bilinçli olacağını düşünüyorum. Üstelik sadece bilinçsiz ödemeler yapmak değil, kredi kartı bilgilerinin kişiye özel olması gerektiği konusunda da bilgi eksikliğimizin olduğu kanısındayım. Özellikle son zamanlarda yaşanan kredi kartı dolandırıcılığı bize bunu kanıtlamaktadır. Aslında bu ödeme aracını kullanmak sandığımız kadar zor değildir. Birkaç ufak taktikle kredi kartı kullanımınızı düzene sokabilir ve dezavantajları yerine avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bu konuda ben de size destek olmak istiyorum. Yani kredi kartı kullanırken başlıca dikkat etmemiz gereken konuları sizinle paylaşacağım. Umarım bunlara dikkat eder ve kredi kartı kullanımlarınızı düzene sokarsınız.

Limit Değil İhtiyacınız Önemlidir!

Limit Değil İhtiyacınız Önemlidir!Kredi kartlarını kullanırken yapılan en büyük hata fütursuzca limit doldurmaktır. Düşünün, bankalar aylık gelirinizin 4 katına kadar limiti olabilecek kredi kartı vermektedir. Peki, siz bu limitin hepsini doldurduğunuzda nasıl ödemeyi planlıyorsunuz? Kredi kartı limitinin ne kadar önemli olduğunu anlamanın yararı büyüktür. İşte bütün sorunun başlangıcı burasıdır. Siz kredi kartının limitini doldurmak için uğraşırsanız ya da nasılsa kartım var alayım mantığıyla işlem yaparsanız, kredi kartı borç batağına girmeye adım atmışsınız demektir. Ülkemizde hüküm süren bu mantık değişmediği sürece maalesef kredi kartı ile boğuşanların sayısı düşmeyecektir.

Kredi kartınızı elinize aldığınızda düşünmeniz gereken durum limitinin ne olduğu, yer olup olmadığı değil; sizin dönem içerisinde ne kadar ihtiyacınız olduğudur. Kullanımınızı ihtiyaçlarınızla doğru orantı da yaparsanız eğer, hiçbir sıkıntınız kalmaz. Tabi burada ihtiyaçlarınızı da ne derece planlayabildiğiniz önemlidir. Her neyse vurgulamak istediğim konu, kredi kartınızın limitini sonuna kadar doldurmaya çalışmak yerine ihtiyaçlarınızı planlayarak alışverişlerinizi yapmanız gerekmektedir. Böylelikle büyük borçların altına değil, ihtiyacınız olan ödemelerin yükümlülüğü altına girmiş olursunuz.

Asgari Borç Ödeme Alışkanlığınızdan Vazgeçin!

Asgari Borç Ödeme Alışkanlığınızdan Vazgeçin!Kredi kartı borçlarının tamamı ödenemediğinde, bankaların tanıdığı bir kolaylıkla asgari tutar ödemesi yapılmaktadır. Bu iyi bir şey gibi görünse de eğer asgari ödemenizi yaptıktan sonra kartın kullanımına devam ederek tekrar limitini dolduruyorsanız sıkıntılıdır. Çünkü siz kartınızın borcunu zaten ödeyemiyorsunuz. Bu durum da kredi kartı kullanımında yapılan en büyük 10 hatadan biridir. Ayrıca borcunuzun asgarisini ödediğinizden bir sonraki dönemde faiz uygulamasıyla karşılaşırsınız. Burada da limit kadar harcama değil, ihtiyaç kadar harcamanın önemi ortaya çıkar.

Elbette kredi kartınızın tamamını ödeyemeyeceğiniz durumlar olabilir, olmaması en doğrusudur; fakat böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken bir sonraki dönem de karşınıza çıkar. Yani asgarisini ödediğinizde tekrar onu doldurmak değil, asgari ödemeler yaparak kartınızın borcunu ödeyebileceğiniz miktara indirmeniz önemlidir. Böylelikle daha fazla borca girmiş olmaz, olan borcunuzu taksit taksit ödemiş olursunuz. Bunun için de faiz masrafına katlanmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Hesap Kesim ve Son Ödeme Tarihlerine Dikkat Edin!

Hesap Kesim ve Son Ödeme Tarihlerine Dikkat Edin!Kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken diğer bir durum da hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihidir. Her kredi kartının belli bir dönemi vardır. Bu dönem içerisinde yaptığınız ödemeler o dönemin sonuna geldiğinde hesaplanır ve sizin borcunuz ortaya çıkar. Bu dönemleri siz kendinize göre belirleyebilirsiniz. Harcamalarınızda ise bu dönemlere dikkat etmelisiniz. Mesela hesap kesim tarihine yakın yapacağınız alışverişlerinizin acelesi yoksa, eğer bunu hesabınız kesildikten sonra gerçekleştirirseniz ödemeniz bir sonraki döneme aktarılır. Tabi ki çok bir şey değiştirmez, sadece ertelemiş olursunuz.

Son ödeme tarihi ise genelde hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasına ayarlanmıştır. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü son ödeme tarihine kadar kart borcu ödemenizi gerçekleştirmezseniz, hem faiz uygulamasına maruz kalırsınız hem de bankalarda bulunan itibarınız zedelenir. Yani kredi notunuz olumsuz etkilenir. Kredi notu nasıl yükseltilir, detaylı bilgi almak için tıklayın! Kredi notunuz bankalarda yapacağınız çoğu işlemde karşınıza çıkar. Kredi kullanımı, kredi kartı limit yükseltme gibi durumlarda bu not eğer düşük olursa, bankalardan olumsuz yanıt alırsınız. Bu yüzden kartınızın son ödeme tarihine dikkat etmelisiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edin!

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edin!Kredi kartı hayatımıza birçok konuda kolaylık getirmiştir. Taksitli seçenekler, ödeme erteleme, internet üzerinden alışveriş gibi konularda bir numaralı araçtır. Günümüzde internet üzerinden alışverişin çoğalmasıyla avantajlar meydana geldiği gibi, dezavantajları da ortaya çıkmıştır. Şöyle ki kredi kartınızla internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız eğer, sitenin güvenli olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü alışverişinizi yaparken kartınızla ilgili birçok bilgiyi giriyorsunuz. Bu bilgileri söz gelimi paylaşacağınız sitenin güvenlik uygulamalarının tam olduğundan emin olmalısınız. Alışverişlerinizi bu şekilde emin olduğunuz sitelerden gerçekleştirmeniz gereklidir.

Kart Bilgilerinizi Kendinize Saklayın!

Kart Bilgilerinizi Kendinize Saklayın!Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da kredi kartı bilgilerinizin size ait olduğudur. Yani her ne kadar güvendiğiniz kişiler bile olsa size ait olan bilgiyi kimse ile paylaşmamalısınız. Ya da herhangi bir yere not etmemelisiniz. Çünkü bilgileri eline geçiren kötü niyetli kişiler sizin adınıza işlemlerde bulunabilir. Bankalar bu konuya güvenlik önlemleri getirmiş olsalar da dolandırıcılar da boş durmuyor ve sürekli kendilerini geliştiriyorlar. Sizi banka görevlisiyim şeklinde arayan kişilere hemen itibar etmemeli ve kart bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Bunun dışında birçok şekilde gerçekleşen dolandırıcılık sistemleri vardır. Bu konularda gözü açık olmanızda fayda vardır.

Dönem Sonu Ekstrelerinizi Kontrol Edin!

Dönem Sonu Ekstrelerinizi Kontrol Edin!Kredi kartı alışverişlerinizde size verilecek olan belgeleri saklamanızda da fayda vardır. Sakladığınız belgeleri ay sonunda gelen ekstre ile karşılaştırmalı ve sizin bilginiz dışında herhangi bir işlem yapılmış mı kontrol etmelisiniz. Eğer sizin bilginiz dışında işlemler mevcutsa derhal bankanıza ulaşarak, kendinize ait olmayan alışverişlerin olduğunu bildirmelisiniz. Yasal işlemler başlatarak gereklerini yerine getirirsiniz. Fakat kontrol etmediğinizde bunlardan bihaber olabilir ve ödeme işlemlerinizi o şekilde yapabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmayı kimse istemez herhalde?

Taksitli İşlemlerinizi Bilinçli Yapın!

Taksitli İşlemlerinizi Bilinçli Yapın!Ülkemizde sıkça gördüğümüz diğer bir mantık ise “Taksitli nasılsa alayım öderim”dir. O taksitli bu taksitli derken kredi kartınızın limitini doldurduğunuzun farkına varmıyorsunuz. Bu da çok yanlış bir kullanımdır. Birde çıkan haberlere göre kredi kartının taksit sınırlamasının kalktığı söyleniyor. Taksit elbette ki iyidir. Aylık ödemeniz gereken miktarı azaltır. Fakat bunu lehinize kullanmak sizin elinizdedir. Mantık olarak yine aynıdır. Aylık ödeyebileceğiniz tutar kadar kredi kartınızı taksitlendirmelisiniz. Diğer türlü yine kredi kartınızın ödemesinde sıkıntı çeker ve faiz uygulamalarına maruz kalabilirsiniz.

Kredi Kartınızdan Ödeme Yaparken Siz de Orada Bulunun!

Kredi Kartınızdan Ödeme Yaparken Siz de Orada Bulunun!Alışverişlerinizi yaparsınız ve ödeme noktasına gittiğinizde kartınızı verir ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken durum kartınız ile işlem yaparken sizin bunu görmenizdir. Şifrenizi kendiniz girmeli ve alışveriş tutarının doğru yazıldığından emin olmalısınız. Bunun sonucunda ödeme izninizi vermelisiniz. Böylelikle alışverişlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kartınızın Kayıp ve Çalıntı Durumunda Hemen Bankaya Bilgi Verin!

Kartınızın Kayıp ve Çalıntı Durumunda Hemen Bankaya Bilgi Verin!Kredi kartınızın kaybolduğundan ya da çalındığından emin olduğunuz durumda hemen bankanıza bilgi vermeli ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Bu önemli bir konudur. Eğer kartınızın kullanımını kapattırmazsanız, art niyetli insanların elindeyse ya da eline geçtiğinde sizi sıkıntılı süreçlerin altına sokabilirler. Sonucunda da istemediğiniz paraları ödemek zorunda kalırsınız.

Sonuç olarak; kredi kartı sahibi olan kişilerin kullanımlarını nasıl ve hangi mantıkta yaptığının önemi olduğu kadar, kart bilgilerinin gizliliğini bilmesi de önemlidir. Dolandırıcılıkların büyük çoğunluğu kart bilgilerinin sahipleri tarafından verilmesi ve bunun sonucunda işlemlerin yapılması yer alır. Durum böyle olunca hukuksal süreçler biraz mağdur kişi tarafından zorlaşıyor. Bu yüzden özellikle kart bilgilerinin saklanması konusunda özen göstermeniz gereklidir. Aynı şekilde yukarıda sıraladığım durumları dikkate alırsanız, kredi kartı kullanımınızı daha bilinçli bir şekilde yapar ve rahatlığının farkına varırsınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum