Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı Hangi Boyutta?

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı Hangi Boyutta?

BDDK’nın 2014 yılında kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak yaptığı uygulama sonrasında bazı sektörlerde önemli ölçüde alışveriş oranı azaldı. Telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörü bunların başında geliyor. Bu iki sektörde kredi kartı ile yapılan alışverişlerin oranı % 23 oranında azalarak 33 milyar liraya geriledi. En çok bu sektörlerde darbe görmüş oldu.

2014 yılının Şubat ayında yürürlüğe giren bu uygulama, bazı ürünlerde kredi kartına taksit sayısını kısıtladı ve maksimum 9 taksit sınırı getirildi. Telekomünikasyon ve kuyumculuk harcamalarında ise taksit tamamen kaldırıldı. Düzenleme yürürlüğe gireli 1 yıl oldu ve bu düzenleme ile ilgili olarak istenen sonucun alındığı bildirildi. BDDK bu süre içersinde kuyumculuk sektörü harcamalarına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı ve Ekim ayında altın satışına 4 taksit imkanı tanındı.

Yapılan araştırmalara göre telekomünikasyon sektöründe yapılan alışverişin tutarı, geçtiğimiz yıl % 25 oranında daraldı ve 20 milyar 755 milyon liradan, 15 milyar 485 milyon liraya geriledi. Kuyumculuk sektöründe ise geçtiğimiz yıl toplam alışverişte yaşanan gerileme sonrasında, Ekim ayındaki yeni düzenleme ile sektör canlandı. Ekim ayında 813 milyon liralık alışveriş yapıldı, Kasım ayında ise bu oran yükselerek 836 milyon lira, Aralık ayında da 842 milyon lira oldu.

Kuyumculuk sektörü, düşen altın fiyatları nedeniyle oldukça hareketlendikten sonra kredi kartı düzenlemesi sonrasında durgunluk yaşadı. Tüketicilerin kredi kartı ile kolay bir şekilde alışveriş yaptıkları biliniyor. Ama daha sonra bu durum ödeme sıkıntılarının doğmasıyla birlikte haciz olaylarının artmasına neden oluyor. Özellikle düğün sezonu dediğimiz yaz aylarında kredi kartı ile yapılan kuyumculuk alışverişlerinin arttığı biliniyor.

Türkiye’de geçen yıl kuyumculuk ve mobilya sektöründe kredi kartı ve banka kartı ile 30 milyar lirayı aşkın harcama yapıldı. Bu harcamaların da bahar ve yaz aylarında arttığı biliniyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2014 yılında mobilya ve dekorasyon işlemleri için 936,33 milyon lira banka kartıyla, 19 milyon 4 milyon lira kredi kartıyla olmak üzere 19 milyar 940 milyon lira harcandı. Kuyumculuk sektöründe ise yapılan harcama tutarı 10 milyar 951 milyon lira oldu.

Kredi kartı kullanımında taksit sınırlamasının getirilmesiyle birlikte bankalar, kredi alımını avantajlı duruma getirmeye ve alışveriş için özel ihtiyaç kredileri hazırlamaya başladı. Daha sonra BDDK bu duruma da el atarak bir düzenleme daha yaptı. Düzenlemenin gelmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl kredi büyüme hızında önemli oranda yavaşlama görüldü. Kredi hacmi 2013 yılının sonunda bir önceki yıla göre % 32 oranında artmış ve 1 trilyon 47 milyar lira olmuştu. Düzenleme sonrasında 2014 yılında bir önceki yıla göre büyüme hızı % 18 oranında geriledi ve kredi hacmi 1 trilyon 241 milyar liraya oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum