Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Kayıp-Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Kayıp-Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Günümüzde yaygınlaşan kredi kartı kullanımıyla birlikte, bazen dikkatsizlikten bazen de unutkanlıktan kaynaklı sebeplerle kredi kartınızı kaybedebilirsiniz. Bu da kartınızın her an başka birinin eline geçmiş olma ihtimaliyle karşılaşmanız anlamına gelmektir. En kötü senaryo ise kartınızın tanımadığınız insanların eline geçmesiyle başlayacaktır. Kötü niyetli insanların sizden habersiz yapabileceği harcamalar, hayatınızı kabusa çevirebilir. Bu gibi durumlarda bazı bankalar 24 saat içerisinde yapılan harcamalardan sizi sorumlu tutmasa da her banka için aynı durum söz konusu değildir.

Kullanmadığınız kredi kartlarınız da dahil olmak üzere ara sıra kartlarınızın yerini kontrol etmekle olası bir kayıp-çalıntı durumunda daha hızlı bankaya bilgi verebilirsiniz. Böylece maddi kaybınız oldukça azalacak ve kartınız kullanıma kapalı olacağı için oluşabilecek zarardan sorumlu tutulmanız söz konusu olmayacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki kartınız başkalarının elinde olsa dahi, şifrenizi tahmin etme ihtimalleri 9999’da 1 ihtimaldir. Yine de tedbiri elden bırakmayıp iptal etme işlemini ertelemeyi aklınızdan bile geçirmeyin derim.

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda neler yapabileceğini birlikte inceleyelim:

Kredi Kartınızın Kayıp-Çalıntı Durumunda Ne Yapabilirsiniz?

Kredi Kartınızın Kayıp-Çalıntı Durumunda Ne Yapabilirsiniz?Kredi kartınızı cüzdanınızda ya da koyduğunuz yerde bulamadığınızda ilk yapmanız gereken şey, bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Bir yerden çıkar diye beklemek, bu durumda yapacağınız en büyük hatadır. Hiç beklemeden bankanızı arayıp kayıp bildirimi yaparsanız; kartınız hemen iptal edilecek ve yapılacak harcamalarda, kartınızın sigortasına ve bankanızın uygulamalarına göre maksimum 150 TL ile sorumlu tutulacaksınız. Eğer kredi kartınızın kaybolmasıyla ya da çalınmasıyla ilgili bir kastınız olduğu düşünülürse, sigortanız olsa bile 150 TL sınırı uygulanmaz ve bütün harcamalardan sorumlu kabul edilirsiniz.

Kayıp-çalıntı ihbarı bankalarca önemli olduğundan iptal işlemini sizi bekletmeden, en hızlı şekilde yapacaklarına emin olabilirsiniz. Bankaların da zan altında kalmamak ve risk almak istememesi nedeniyle kredi kartınız birkaç bilgi sorusu sonrasında kesin olarak iptal edilecektir. Müşteri temsilcisinden kartınızdan harcama yapılıp yapılmadığını öğrenebilir, böylece tanımadığınız insanların elinde olup olmadığından emin olabilirsiniz. Eğer tekrardan kredi kartı talebinde bulunacaksanız, müşteri temsilcisine talebinizi ilettiğinizde yeni bir kredi kartı, bilgilerinize yeniden ihtiyaç duyulmadan adresinize teslim edilebilir. Diğer şartlarda kredi kartı sahibi olmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bankanızı aradıktan sonra yapmanız gereken bir diğer şey ise kaybettiğinizi düşündüğünüz yere en yakın karakola gidip tutanak tutturmaktır. Kaybettiğiniz yerden sorumlu karakola gitmeniz, size vakit açısından oldukça kazanç sağlayacaktır. Tutanakta olayın tam olarak nerede olduğu, nelerin kaybedildiği veya çalındığı bilgileri açıkça belirtilmelidir. Böylece bankayla herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda, bu tutanakla birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurabilirsiniz.

Kaybolan-Çalınan Kredi Kartı Harcamalarına İtiraz

Kaybolan-Çalınan Kredi Kartı Harcamalarına İtirazKredi kartınız siz fark etmeden önce kaybolmuş ya da çalınmışsa, yapılan harcamalar nedeniyle paniğe kapılmayın. Kaybolduğunu ya da çalındığını anladığınız herhangi bir anda, bankanızı arayıp bilgi verdiğiniz takdirde kartınız kullanıma kapatılacaktır. Harcamaların size ait olmadığını kanıtlamak için yine müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı harcamalarına itiraz etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durumda banka size harcama itiraz formu gönderip doldurmanızı, karakolda doldurmuş olduğunuz tutanakla birlikte bankaya getirmenizi isteyecektir. Eğer yapılan harcamaların, sizin tarafınızdan yapılmadığı kanıtlanırsa, bankanız sizin sorumlu olmadığınızı kabul etmek zorundadır.

Unutulmamalıdır ki kredi kartı şifresi, sizden habersiz ödeme yapılmasını engelleyen bir uygulamadır. Eğer kartınızda şifre olduğu halde harcama yapıldığı tespit edilirse bankanız şifrenizi güvenli seçmediğiniz ya da saklamadığınız için sizi sorumlu tutabilir. Harcamanın size ait olduğunu söyleyerek ödeme yapmayı kabul etmeyebilir. Bu nedenle sadece sizin bileceğiniz şekilde, tahmin edilmesi zor bir şifre seçmeniz size yarar sağlayacaktır. Kredi kartları üzerinde bulunan çiplere kaydedilen şifreleri çözmek, bankaların eksiklerinden biridir. Bu nedenle kartınız hem kullanılmış hem de şifresi değiştirilmişse, banka güvenlik açığını kabul etmelidir. Çünkü güvenlik sorularını sormama ya da hırsızlığa karşı bir tedbir almama ihmali varsa, bankanızın harcamaların tahsilini yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Birçoğumuz artık bankaların bize sunmuş olduğu kredi kartlarıyla etkin bir alışveriş yapma imkanını elde edebildik. Kredi kartının faydaları oldukça etkiliyken, kaybolduğunda veya çalındığında panik yaratacak olaylara sebep olabilmektedir. Kaybolma ihtimaline karşı dikkati elden bırakmamak gerektiği konusunda hemfikirizdir umarım. Kredi kartı hırsızlığına karşı ise kartınızı ve şifrenizi kimseye vermemeniz konusunda sizleri bir kez daha uyarmak isterim. Yemek için gittiğiniz restoranlarda veya cafelerde, kart ile ödeme yapacaksanız, pos cihazını yanınıza istemeniz güvenlik için daha iyi olacaktır. Bu tip olaylarda bankaların size fazlasıyla yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum