Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Karşılaşılan Sorunlar

Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Karşılaşılan Sorunlar

Türk Bankalar Birliği’nin kurduğu Müşteri Şikayetleri Heyeti’nin açıklamış olduğu verilere göre, 2015 yılında bankalara 2.836.983 şikayet başvurusu iletilmiştir. Bu başvuruların ise yüzde 53’ü kredi kartlarıyla ilgilidir. Yani, 1 milyonun üstünde kredi kartı kullanıcısı, bankasıyla birçok sorun yaşamıştır. Bu duruma, ekonomik dengesizliğin ve dalgalanmaların neden olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada yaşanan nakit para sıkışıklığı nedeniyle, bankaların kaynak bulma maliyetleri de artmıştır. Artan maliyetlerin de tüketiciye yansıtılması, şikayetlerin fazlalaşmasına sebep olmuştur. Başlıca şikayetler olarak asgari tutarın ödenmemesi, gelişen pazarlama stratejileri ve tele-pazarlama sonucu kullanıcılardan alınan sigorta primleri görülmektedir.

Gelin, ödeme sorunlarını ve yapabileceklerinizi birlikte inceleyelim:

Asgari Tutarı Ödeyememe

Asgari Tutarı ÖdeyememeKredi kartı ile ilgili problemlerin en başında borcun ödenmemesi gelmektedir. Kredi kartınızı kullandığınız bir ay sonrasında hesap özeti tarafınıza ulaştırılır. Hesap ekstresiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Borcunuzu ödemek için hesap kesim tarihinden itibaren 10- 12 gün sonrasına kadar süreniz vardır. Bu süre içerisinde en azından asgari ödeme tutarını yatırırsanız, bankanızla bir problem yaşamazsınız. Asgari ödeme miktarı, kredi kartınızın limitine göre belirlenmiş olup, dönem borcunun yüzde 30’u olarak belirlenmiştir. Detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Dönem borcunuzun tamamını ödeyemezseniz, ödemediğiniz tutara belirli bir faiz oranı eklenerek, borcunuzun daha da artmasına neden olabilirsiniz. Asgari tutarı ödememeniz durumunda, borcunuz gecikmeye düşecektir. Gecikme durumunda olan borcunuz, kimlik bilgileriniz ve ne kadar süredir gecikmede bulunduğu, Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanına kaydedilir. Borcunuzu 90 gün boyunca ödeyemediğinizde, idari ve sonrasında da yasal takibe düşerseniz bankanız; avukat aracılığıyla geri ödemenin yapılmasını isteyecektir. Avukat tarafından size verilmiş olan süre içerisinde hem borcunuzu hem de dosya masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Anlaşıldığı üzere, borcunuzu ödemediğiniz her gün aleyhinize işleyecektir. Borcunuzu ödeyemediğiniz zaman yapmanız gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz.

Borç ödemede ne kadar disiplinli ve dikkatli olduğunuz, borcunuza ne kadar önem verdiğiniz, bankalar tarafından oldukça önem taşımaktadır. İleride yapacağınız uzun vadeli, yüksek tutarlı kredi başvurularında bu kayıtlar incelenir ve cevaplarınız olumsuz olabilir. Tekrardan kredi kartı başvurusu yaptığınızda ise bankalar tarafından uygulanan politika biraz daha ılımlıdır. Borcunuzu ödemediğinizden dolayı kara listeye girmişseniz, işleyecek süreç kredi başvurusunda olacağı gibidir. Ancak takip aşamasına gelmemiş sadece ödemede gecikmeler yaşamışsanız kart sahibi olabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmelisiniz ki sürekli bir geliriniz veya ödeme gücünüz yoksa “ben düzenli biri değilim ve borçlarımı zamanında ödeyemem” diyorsanız, kredi kartı almayı bir kere daha düşünmelisiniz.

Kredi Kartınızdan Ödenen Sigorta Primleri

Kredi Kartınızdan Ödenen Sigorta PrimleriSigorta; bireylerin elinde olmayan sebeplerden dolayı meydana gelen risklerle ortaya çıkan zararın giderilmesi için kullanılan mali bir araçtır. Günümüzde sigorta hizmetlerinden yaralanmayan yoktur sanırım. Bireysel emeklilik, araç ya da sağlık sigortası gibi hizmetleri acentelerden yaptırabileceğiniz gibi bu sigortaları bankalardan da yaptırabilirsiniz. Sigorta sektöründe, acentelerin ve şirketlerin lehine olan birçok uygulama vardır. Bu durum, sebepsiz zenginleşme olarak da görülebilir. Fahiş fiyatlar ödeyerek siz de sigorta poliçesi yaptırabilirsiniz. Beklenmeyen bir durum oluştuğunda sigortanızdan ödeme yapmasını beklersiniz, değil mi? Fakat sigorta şirketleri, daha az hasar miktarı ödemesi yapmak için yatırmış olduğunuz fazla primi iade edebilir. Bu durumda, en çok prim ödeyen kişi en güvende sayılmayacaktır. Riskleri doğru ve tam yerinde belirleyerek, bütçenize uygun primlerle beklenmedik durumlarda güvende kalmak oldukça önemlidir.

Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan kredi borcu sigortası için bankalar işin içine girmiştir. Bir seneden fazla süredir aynı iş yerinde, sigortalı olarak çalışan bireylerin bankalardan almış olduğu finans ürünlerini sigorta yaptırma şansı mevcut. Tabii bu durum, yıllık toplam brüt geliri aşmayacak şekilde yapılabilir. İş ya da iş gücü kaybı gibi durumlarda, bu sayede maddi zararınızı en aza indirebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bankaların ve özel şirketlerin bu işin içerisinde olması rekabet ortamını kızıştırmış, saldırgan pazarlama stratejilerinin önünü açmıştır. Bu yöntemlerden en bilineni tele-pazarlamadır. Bu yolla, ihtiyaç olmadığı halde satış yapılan ve kredi kartı ödemesiyle karşılaşan tüketici sayısı gittikçe artmaktadır.

Telefonla size satış yapmak isteyen müşteri temsilcileri; satış işlemi karşılığında prim aldıkları için istemediğiniz bir ürünü, size zorla aldırmaya çalışacaktır. İhtiyacınız olmayan ürünlerin satışı için arandığınızda, olumsuz cevap verip telefonu kapatmanızı öneririm. Olumsuz yanıt vermediğiniz her arama, kredi kartı özetinizde prim ödemesi olarak karşınıza çıkabilir. Siz fark etmezseniz bu ödemeyi çoktan yapmış; ancak yararlanamadan sigortanız bitmiş bile olabilir. Bu nedenle, hesap ekstrenizi düzenli olarak incelemenizde fayda vardır. Ek olarak, tele-pazarlama yoluyla size sigorta yapmaya çalışan satış ekiplerini tercih etmek yerine acenteler ya da internet siteleri aracılığıyla istediğiniz sigorta ürününü satın alabilirsiniz.

Birçok açıdan ödeme kolaylığı sağlayan kredi kartları, konu ödeme olunca oldukça fazla sorunla karşımıza çıkmaktadır. Yıldan yıla artan şikayetler konusunda birçok düzenleme yapılsa da her gün yeni problemlere tanık olmaktayız. Problem yaşamamak adına, kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gerekenleri bilmeli ve kredi kartı borcu konusunda farkındalığa sahip olmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum