Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Borcunda İhtiyati Haczin Önü Açıldı

Kredi kartı borçlularına bir kötü haber daha geldi. Yüksek Mahkeme, hesap kat'ı ihtarnamesine rağmen borcunu ödeyemeyenler hakkında ihtiyati haczin önüü açtı.
Kredi Kartı Borcunda İhtiyati Haczin Önü Açıldı

Kredi kartı üyelik sözleşmesi kapsamında tahsis edilen borcun ödenmemesi üzerine hareket geçen banka, gönderilen hesap kat’ı ihtarından sonuç alamayınca çareyi haciz yoluna giderek bulmuştur. Mahkemenin reddettiği bankaya, beklediği karar Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme, hesap kat’ı ihtarnamesine rağmen borcunu ödeyemeyenler hakkında ihtiyati haczin önünü açtı.

Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, İçtihat Metni özelliğindeki kararıyla hesap kat’ edilmesi ile ödenecek hale gelen banka borcu tartışmalarını yeni bir boyuta taşıdır.

Yargıtay Tartışmaya Yeni Bir Boyut KazandırdıKredi kartı müşterisinin borcunu ödememesiyle harekete geçen banka avukatı, hesabı kat’ edip alacaklıya ihtarname göndermişti. Bundan sonuç alamayan banka şubesi ise borçlunun taşınır ve taşınmazları ile 3. kişilerdeki hak ve alacaklarının ihtiyaten haczini talep etmişti. Bu şekilde başlayan olaylar, 2. Tüketici Mahkemesi ile devam etmişti.

2. Tüketici Mahkemesi, bankanın bu talebini hesap kat’ı ihtarının borçluya tebliğ edilmediği ve sözleşmede de adres bulunmadığı gerekçesiyle geri çevirmişti. Banka avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 19. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan daire, bankanın haklı olduğuna hükmetti.

Yüksek Mahkeme, kararın oy birliğiyle alındığını ve ihtiyati haciz edene peşin harcın iadesini belirtti.

Peşin Harcın Temyiz Edene İadesiKararda, “Dosya kapsamından anlaşıldığına göre kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeniyle hesap kat’ edilmiştir. Hesabın kat’ edilmesi ile alacak muaccel olduğundan ihtiyâtî haciz şartları oluşmuştur. Bu durumda ihtiyâtî haciz talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi doğru olmamıştır. Belirtilen gerekçeye binâen kararın bozulmasına, peşin harcın istek halinde temyiz eden ihtiyati haciz talep edene iâdesine oy birliğiyle karar verildi,” ifadeleri geçti.

Banka nezdindeki hesap veya hesaplarınızın dondurulduğunu bildiren, mevcut borçlarınızı 3 veya 7 gün içinde ödemenizi talep eden bankanın noterlik aracılığıyla keşîde ettiği ihtarnameye hesap kat’ı denmektedir. Alınan karar ise kanuni süre içinde içeriğine itiraz edilmeyen bir ihtarname, icra ve iflas kanunun 68/b maddesi kapsamında değerlendirileceği için itirazın kaldırılması davası açılmasını sağlayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum