Yatırım yapmaya başla!

Kredi Hangi Şekillerde Verilir?

Kredi Hangi Şekillerde Verilir?

Bankaların herkes tarafından bilinen hizmetlerinden biri de kredilerdir. Kredi dediğimizde bankanın topladığı mevduatları ihtiyaç sahiplerine dağıtması aklımıza gelir. Fakat düşünüldüğü gibi krediler sadece parasal olarak verilmez. Bu yüzden krediler nakdi ve gayri nakdi olarak ayrılır. Nakdi krediler; kişilere ya da firmalara, bankaların nakit para vererek ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamasıdır. Gayrinakdi krediler ise parasal olmayan, firmaya limit olarak ya da farklı şekillerde tanımlanan kredi türüdür. Kredi araçları farklılıklar gösterdiği için her birini ayrı ayrı incelemekte fayda vardır.

Nakit Para Olarak Verilmesi

Nakit Para Olarak VerilmesiKredi denilince akla, ihtiyaç karşısında nakit çekilen para gelir. İşte en yaygın ve genel olarak kullanılan yöntem budur. Nakit olarak verilen kredi çeşitleri de kendi altında ayrılmaktadır. Bu ise ihtiyaca göre ayrılır ve hemen hemen isimleri de ihtiyaca göre verilir. Bakıldığında da karşımıza ihtiyaç, konut, taşıt, bayram gibi çeşitli krediler çıkar. Bunlardan bankalar arasında değişmeyenleri ise ihtiyaç, konut ve taşıttır. Diğerleri dönem ve duruma göre isim değiştirerek karşınıza çıkabilir.

İlginizi Çekebilir:
Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

Bankalardan bu tür kredi hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Kredi tutarının belirlenmesi, hesaplanması ve planlanması önemlidir. Aynı zamanda kredi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir bilmede ve ona göre hareket etmekte fayda vardır. Bu sebeple nakit olarak kredi kullanılacaksa mutlaka araştırmalar yapılması lazımdır. Her aşamasını ayrı ayrı değerlendirerek, en mantıklı krediyi kullanmak doğrusudur.

Teminat Mektubu Şeklinde Verilmesi

Teminat Mektubu Şeklinde VerilmesiFirmalarda alış veriş yapılması, projelere katılım ve çeşitli limitler çıkarmak için alınan evraklara teminat mektubu denir. Banka bir teminat karşılığında müşterisine bu mektubu düzenler. Mektubu alan müşterisi ise ya projelerde ya da mal – hizmet alışverişlerinde kullanırlar. Böylelikle projeye katılım sağlayabilmek hakkı kazanırlar. Aynı şekilde mal ve hizmet almak için özellikle de vadeli alımlarda teminat mektubu ciddi fayda sağlıyor. Mektubun üzerinde yazan tutar ve geçerlilik süresi kadar mal alışı gerçekleştirebilirsiniz. Teminat mektubunun geçerlilik süresi ve tutarı kadar limitiniz mevcut demektir.

Teminat mektubu nedir, nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Kontrgaranti Olarak Verilmesi

Kontrgaranti Olarak VerilmesiBu tür garanti de teminat mektuplarıyla ilgilidir. Buna ise teminat mektubunun uluslararası bankaları tarafından oluşturulmasıdır diyebiliriz. Counter guarentee kelimesinden dilimize geçmiştir ve anlam olarak da malın gönderimi yapılmasından önce alıcı tarafın yapacağı ödeme konusuyla alakalıdır. Ödeme yapılsa da bazen malın sevkinde çıkabilecek finansal problemleri önlemek için satıcının bulunduğu ülkede ki bir bankadan kontrgaranti verilir. Yani malın parasının geleceğine dair bir taahhütname diyebiliriz. Aynı zamanda bakıldığında kontrgaranti de gayrinakdi krediler arasında yer alır.

Kabul – Aval Kredileri

Kabul – Aval KredileriKabul ve aval kredileri yurtdışı ticaretlerinde kullanılır. Kabul kredisi; yapılan ithalatların toplam tutarının, satıcı yani ihracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi kabul ederek ödenmesini sağlayacak ve mallara ödeme yapmayı gerektirmeyen kredi türüdür. Poliçenin vadesinde de ödeme yapılır. Bu poliçeyi de banka garanti ederse eğer aval olur. Böylelikle ihracatçı firmaya bu garanti sağlanmış olur. Kabul ve aval kredilerinin kullanılması, ödemelerin banka garantisi altına alınmasına yarar. Sonucunda da ihracatçı firma yaptığı işlemlerde güven ve farkındalık sağlar.

Akreditif ile Kredi Oluşması

Akreditif ile Kredi OluşmasıAkreditif bankaların müşterilerine, ithalat ve ihracat yapabilmeleri için sunduğu bir belgedir. Bu belgenin düzenlenmesi için alıcı herhangi bir ödeme yapmadan, banka o tutarı sigorta kapsamına alır. Burada ortaya çıkan masrafların da ödeneceği garantisi verilir. Fakat akreditif kullanılması için alıcı ve satıcının farklı ülkelerde olması gereklidir. Yani dış ticaret durumunun mümkün olması lazımdır. Ayrıca akreditifin diğer isimleri de ticari kredi mektubu, vesikalı kredi mektubu, vesikalı kredi, kredi mektubu (L/C) şeklindedir. Bu değişik söylemlerinden de anlayacağınız üzere akreditif bir gayrinakdi kredi türüdür.

Akreditif nedir, türleri nelerdir ve nasıl işler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Çek ile Kredi Sağlamak

Çek ile Kredi SağlamakAslında bakıldığında, çekin krediler içerisinde anılması biraz gariptir. Çünkü çeklerin müşterisine limit verme gibi niteliği yoktur. Ya da garanti de vermez. Fakat bazı noktalarda kredi araçları içerisinde alınmış. Ben de sizlere açıklamak istedim. Çekler müşterinin hesabı doğrultusunda ve isteğinde düzenlemesi için verilen bir belgedir. Ticaret alanında yeri çok önemlidir ve kıymetli borç senetleri içerisindedir. Mal ya da hizmet alışverişinde kullanılabilir. Önemli olan düzenlenen çekin gününde ve tutarında ödenmesidir. Yoksa ticari hayatta sıkıntılara yol açar ve bankaların diğer hizmetlerinden yararlanma konusunda problemler yaşarsınız.

Çek nedir, nasıl ve nelere dikkat edilerek kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi)

DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi)Yine mal ve hizmet alımlarında sıklıkla kullanılan DBS yöntemi de bir nevi gayrinakdi kredi türüdür. Satıcı tarafından malın satımında vade yapılması için müşterisinden DBS sistemine dahil olması ister. Müşterisi de çalışılan bankaya giderek DBS limiti tanımlanır. DBS limiti ise müşteri için banka tarafından verilen garantidir. Banka müşterisinin çeşitli değerlendirmelerine göre bir limit tanımlaması yapar. Bu tanımlama tutarı kadar, mal ve hizmet alım satımı yapılabilir. Böylelikle vadeli olarak alışveriş gerçekleşir.

Bankaların müşterilerine sunduğu çeşitli kredi seçeneklerini yukarıda inceledik. Bireysel müşteriler genel olarak nakit kredi kullanırlar. Hem nakit hem de gayrinakdi kredi kullananlar ise çoğunlukla firmalardır. Çünkü gayrinakdi krediler ya da limitler ticari alışveriş yapmak için kullanılan seçeneklerdir. Böylelikle ticarette kullanılacak birçok tür kredi karşımıza çıkar. Bunlar sayesinde de sistemin işleyişi hızlanır ve her açıdan gelişmeler yaşanır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum