Yatırım yapmaya başla!

Kredi Garanti Fonu’na “Süper Teşvik” Açıklaması

Hazine destekli Kredi Garanti Fonu'nun kefalet sisteminde yeni bir aracın hayata geçirileceği açıklandı. İşte KGF tarafından süper teşvik açıklamaları;
Kredi Garanti Fonu’na “Süper Teşvik” Açıklaması

2017 yılının en iyi finansman uygulaması olarak görülen Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti sisteminde önemli geliştirmeler yapıldı. İleri teknolojili ve yüksek getiri imkanı bulunan projelerde, yatırım seviyesinde KGF kefaleti kullanımı söz konusu olabilecek.

“Süper teşvik” olarak adlandırılan ve Bakanlar Kurulu onayı ile hayata geçirilebilecek projeler için yeni bir teşvik sisteminin kullanılacağı belirtildi.

Süper Teşvik Sistemi

2018 yılı bütçesinde bu yöndeki projeler için bir ödenek ayrılması planlanıyor. Dünya Gazetesi’ne bilgi veren kaynaklar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu konuda daha önce gündeme getirdiği Hazine destekli kredi kefaleti sağlanmasında yatırım ayrımı konusunun kararlaştırıldığını belirttiler.

Yatırım ayrımı ile Türkiye hedefleri doğrultusunda; ileri teknolojili ve yüksek ithalat yapılan alanlardaki üretim yatırımlarının finansmanı kolaylaştırılmış olacak.

Türkiye Hedefleri Doğrultusunda Projeler

Ayrıca bu süper teşvik ile inovasyona veya tasarıma dayalı ürün geliştirenlerin, başlangıç aşamasında buluş ya da Ar-Ge yatırımlarını yapabilmesi de amaçlanıyor.

Buluş ve Ar-Ge Yatırımları

Süper teşvik konusunda dikkat çekilen bir diğer nokta ise yatırım geri dönüşü yavaş bile olsa Türkiye’ye birim katma değeri yüksek olabilecek projelerin de destekleneceği oldu. Böylece yerli teknolojik gelişmeleri arttıracak yatırımların destekleneceği söylendi. Bu tarz projeleri bulunan kişiler ve şirketler, banka veya finans kuruluşları ile finansman arayışlarında KGF aracılığıyla kefalet isteyebilecekler.

Hazine Müsteşarlığı ise KGF ile yaptıkları protokol çerçevesinde kredi kefaleti desteği kapsamındaki projeler için ayrı bir ödenek alacak. Yıl içerisinde projelere göre de dağıtımını yapacak.

Hazine Müsteşarlığı Ayrı Ödenek Alacak

Bu şekilde yeni yatırımlarda finansman kolaylaştırılırken, bankaların yüksek maliyetleri azaltılmış olacak. Kefalet verilecek yatırım projelerinin ise teşvik sistemi içinde incelenmesi Hazine tarafından da yapılacak. Yani ikili bir inceleme söz konusu olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum