Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kral Selman: İran Nükleer Yükümlülüklerini Yerine Getirmeli

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, yaptığı bir konuşmada İran’a çağrıda bulunurken Yemen, Suriye ve Afganistan meselelerine de değindi.
Kral Selman: İran Nükleer Yükümlülüklerini Yerine Getirmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz , Danışma Meclisi açılış töreninde yaptığı konuşmada İran’a çağrıda bulundu. İran’ın nükleer yükümlülüklerini acilen yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Kral Selman, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile tam bir iş birliğine, komşuları ve uluslararası toplum ile kendisi arasında güven inşa edici ciddi adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’ın uluslararası petrol piyasalarının denge ve istikrarını desteklemek için çaba gösterdiğini açıkladı.

Bunun yanında Ukrayna savaşının bitmesi için de yapılan tüm uluslararası çabaları desteklediklerini dile getirdi.

Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı için Filistin sorununa acil bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Kral Selman, bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulması gerektiğinin altını çizdi. Ülkesinin iki devletli çözümü baltalayan tek taraflı tüm icraatları kınadığını söyledi.

Yemen’de Sürdürülebilir Barış Sağlanmalı

Yemen’deki krizin sonlandırılması gerektiğini söyleyen Kral Selman, Birleşmiş Milletler’in gözetiminde imzalanan ateşkesin kapsamlı siyasi çözüm yolunu açmasını ve kardeşler arasında sürdürülebilir barışın sağlanmasını umduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kalıcı ateşkese katkı sağlayacak her şeyi desteklediklerini, silahlı Husi ihlallerinin durması gerektiğini belirtti.

Ardından sözü Suriye meselesine getiren Selman, şiddetin tekrarlanmasına engel olunması gerektiğini söyledi. Ateşkes anlaşmalarının korunması ve ihtiyaç sahibi Suriyelilere insani yardımların ulaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bunun yanında Afganistan’a da insani yardımların devam etmesinin zorunlu olduğunu, ülkenin terörist merkezine dönüşmemesi gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın