Yatırım yapmaya başla!

120 Bin Kişiye İstihdam Sağlayan Kozmetik Sektörü Her Yıl %10 Büyüyor

URAW Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şerifoğlu, kozmetik alanındaki gelişmeleri anlatarak, sektörün her yıl ortalama yüzde 10 büyüme sağladığını açıkladı.
120 Bin Kişiye İstihdam Sağlayan Kozmetik Sektörü Her Yıl %10 Büyüyor

Kozmetik ürünler kadın-erkek fark etmeksizin hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Türkiye’de kadınlar ayda ortalama kozmetik ürünlere 210 TL, erkekler ise 70 TL bütçe ayırıyor.

Yapılan araştırmalar son yıllarda kozmetik ürünlerin gıdadan daha fazla tüketilir hale geldiğini ve aylık bütçede önemli bir yeri kapsadığını ortaya koydu. Bu doğrultuda kişisel bakım ürünlerinin yer aldığı kozmetik sektörünün her yıl ekonomik faaliyetlere bağlı olarak ortalama %10 büyüdüğü açıklandı.

Kadınların vazgeçilmezi olan kişisel bakım ürünleri son yıllarda erkekler tarafından da fazlasıyla kullanılır hale gelmiş durumda.

Kozmetik HarcamalarıSatın alma rakamlarına göre kozmetik ürünler için yapılan harcama kadınların alışverişlerinin ortalama %80’ini, erkeklerin ise %20’sini kapsıyor. URAW Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şerifoğlu, her geçen yıl erkeklerin bu ürünleri kullanma eğiliminin arttığını söyledi.

Artan talebe bağlı olarak girişimcilerin ve yatırımcı firmaların harekete geçtiğini ve sektörün pazar payının 26,4 milyar TL’ye ulaştığını anlattı. Yerli ve milli ürünlere olan ilginin artmasıyla firmaların daha sağlıklı, organik ve ekonomik ürünleri üretmeye başladığını açıkladı.

Son beş yıl içinde yapılan çalışmalara göre erkeklerin saç problemleri için kullandığı serum, sprey ve bakım ürünlerine ihtiyacının artmasıyla bu sektöre yaptığı harcamaların da yükseldiğini belirtti.

Servet Şerifoğlu sektörün 2020 yılına kadar 15 milyar TL büyüklüğe ulaşacağını söyledi.

Sektör BüyüklüğüSektörün ekonomik gelişmelere bağlı olarak her yıl ortalama %10 büyüdüğünü belirten Şerifoğlu TOBB Türkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi tarafından açıklanan verilere göre 9,4 milyar lira pazar payına sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’de üretilen ürünlerin Rusya, Irak, İran, Fransa ve Almanya olmak üzere 180 ülkeye ihracatının yapıldığını söyledi. 120 bin kişinin çalıştığı sektörün dünyadaki ekonomik büyüklüğünün 300 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Merdiven altı ürünler konusunda tüketicileri uyaran Şerifoğlu, içinde ne olduğu bilinmeyen ürünlerin çok ciddi zararlar verebileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum