Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koza Altın Hisseleri ve Madencilik Endeksi Rekor Kırdı!

Park Elektrik ve Koza Altın hisselerindeki sert sıçrama sektör endeksini tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı.
Koza Altın Hisseleri ve Madencilik Endeksi Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da bugün dengeler bir hayli karışıktı. Banka hisselerindeki sert düşüşler ana endeksi negatif etkilerken madencilik, ticaret, ulaştırma ve gayrimenkul yatırım ortaklığındaki yükselişler destek sağladı. BIST 100 endeksi, günün ilk saatlerinde 5.408 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Banka hisselerinin taban yapması sektör endeksinin yüzde 6’dan fazla düşmesine sebep oldu. Madencilik endeksi ise Koza Altın ve Park Elektrik hisselerindeki yükselişlerin etkisiyle günün en fazla artan sektör endeksi oldu.

En Fazla Artan Madencilik Hisseleri PRKME ve KOZAL

En Fazla Artan Madencilik Hisseleri PRKME ve KOZAL
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST madencilik (XMADN) endeksi içinde 5 şirketin hissesi yer alıyor. Bunlar arasında gün içinde en fazla yükselen Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRKME) oldu. Saat 17.21 itibarıyla yüzde 9,94 artıda fiyatlanan hisseler, 26,74 liradan işlem görüyor.

Açılışı 24,34 ile yatay yapan hisseler, seans içinde 26,76’ya kadar çıktı. Aylık getirisi yüzde 109, yıllık getirisi ise yüzde 308 oranında.

Endeksin önemli bileşenlerinden olan Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) hisselerinde anlık artış oranı yüzde 9,12 olurken, işlem fiyatı 535 lirayı gösteriyor. Hisseler kapanışa doğru kazancını artırarak 536,5 lira ile rekor kırdı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Diğer sektör hisselerinden Altınyağ Madencilik (ALMAD) yüzde 0,45, İpek Enerji (IPEKE) yüzde 1,75, Koza Madencilik (KOZAA) ise yüzde 4,79 artıda işlem görüyor.

Sektör hisselerindeki bu yükseliş madencilik endeksini yüzde 6’dan fazla yükseltirken, 6.580 puanla rekor seviyeye taşıdı. Endeks bir ayda yüzde 75, bir yılda yüzde 224 oranında yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.