Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KÖYDES ile Köylerde Büyük Dönüşüm Başlayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, hayata geçirdiği KÖYDES Projesi ile kırsal bölgelerin altyapısına yönelik önemli adımlar attığını duyurdu. İşte detaylar;
KÖYDES ile Köylerde Büyük Dönüşüm Başlayacak
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kırsal altyapının desteklenmesi amacıyla hayata geçirdiği Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) Projesi hakkında bilgi verdi. Bakanlık proje kapsamında köylere toplamda 23 milyar 741 milyon 180 bin liralık yatırım yapıldığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre KÖYDES Projesi içme suyu, köy yolları, sulama altyapısı ve diğer kırsal altyapı hizmetlerini kapsayarak köylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

Söz konusu proje ile içme suyu sorunu yaşayan veya yetersiz altyapıya sahip köylerin içme suyu tesisleri yenilenirken, köy yollarının standartları yükseltiliyor. Küçük ölçekli sulama altyapısı geliştirilerek ekonomik ve sosyal gelişmelerin sağlanması amaçlanıyor.

KÖYDES Projesi’nin başlangıcından bu yana 5 bin 697 köy ve bağlı yerleşim yerine içme suyu tesisi kazandırıldığına dikkat çekilen açıklamada, 72 bin 212 köy ve bağlı yerleşim yerinin içme suyu tesislerinin yenilendiği kaydedildi.

Proje kapsamında 51 ilde çalışmaların devam ettiği bildirilerek, proje alanının büyükşehir belediyeleri haricindeki il özel idaresi bulunan illeri kapsadığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

KÖYDES için 6,9 Milyar Lira Ödenek Ayrıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Özhaseki, “KÖYDES Projesi, köy muhtarlıkları, içme suyu projeleri, köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesi, küçük ölçekli sulama ve atık su projelerini kapsayan bir projedir.” dedi.

Geçen sene 3 milyar 800 bin lira yatırım yapıldığına dikkat çeken Bakan Özhaseki, bu yıl için ise 6,9 milyar lira ödenek ayrıldığını paylaştı.

KÖYDES Projesi kapsamında yapılan köy yollarıyla ilgili verileri de paylaşan Bakan Özhaseki, toplamda 226 bin 478 kilometre yol, 68 bin 486 kilometre onarım, 5 bin 945 kilometre tesviye ve 48 milyon 268 bin metrekare parke taşı çalışması gerçekleştirildiğini açıkladı.

Tüm bunlara ek olarak sulama sektöründe 28 gölet ve 1430 sulama tesisi ile 96 bin 718 hektar alana hizmet götürüldüğünün altını çizdi. Atık su toplama işlerinde de 6 bin 897 ünitede, 1323 sızdırmalı foseptik yapılarak 378 bin vatandaşın bu hizmetlerden yararlandığını da ekledi.

Bakan Özhaseki, yapılan yatırımların bakım ve onarım projelerinin de bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. KÖYDES Projesi’nin kırsal alanlarda önemli bir dönüşüm ve gelişim sağladığını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.