Yatırım yapmaya başla!

Kovulan Boeing CEO’su Muilenburg, Şirketten Milyon Dolarlarla Ayrılıyor

Kovulan Boeing CEO’sunun şirketten milyon dolarlarla ayrılması tepki topladı.
Kovulan Boeing CEO’su Muilenburg, Şirketten Milyon Dolarlarla Ayrılıyor

Cuma günü geç saatlerde yapılan açıklamaya göre kovulan Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, kıdem tazminatı almasa da şirketten 80 milyon dolar değerinde hisse senedi opsiyonları ve diğer varlıklarla ayrıldı.

Kendisi devam eden Boeing 737 Max krizi sırasında koltukta oturuyordu ve 23 Aralık’ta yönetim kurulu, düzenleyici kurumlar, müşteriler ve diğer tüm paydaşlarla ilişkileri onarmak amacıyla çalışırken şirkete olan güveni yeniden sağlamak için liderlikte bir değişiklik yapması gerektiğini duyurmuştu.

SEC’e yapılan bildiride Muilenburg’un varlıklarının, 29.4 milyon dolar değerinde önceki uzun vadeli tazminatını içerdiği aktarıldı. Bununla birlikte 28.5 milyon dolarlık emekli maaşı ve ertelenmiş tazminat dağıtımlarının yanında 4.3 milyon dolar değerinde hissesinin olduğu belirtildi.

Ve son olarak 24 milyon dolar değerinde 72.969 Boeing hissesi satın almak için diğer hisse senedi opsiyonlarını kullanma hakkında sahip olduğu dile getirildi. Bu hisseleri almak için yalnızca 5 milyon dolar ödemesinin gerektiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Duyuruda kovulan CEO’nun henüz hak kazanmadığı, 14.6 milyon dolar değerinde diğer hisseleri ve opsiyonları kaybedeceği de açıklandı.

 Muilenburg, Şirketten Milyon Dolarlarla AyrılıyorÖte yandan açıklama Boeing’in kimliği belirsiz çalışanların 737 Max’in tasarımıyla alay ettiği ve uçağın güvenliğini sorguladığı iç haberleşmenin yayınlanmasından bir gün sonra geldi.

Aralık ayında FAA’ya teslim edilen belgeler, Perşembe günü 737 Max krizine bakan kongre kurullarına verildi. Haberleşmede kullanılan yorumlar arasında, jetin palyaçolar tarafından tasarlandığı ve maymunlar tarafından denetlendiği ifadeleri vardı.

Farklı bir iletişimde ise iki çalışan, ailelerinin uçakta uçmasına izin vermeyecekleri konusunda hemfikirdi.

Şirket Perşembe günü belgeleri yayınladığında; “Bu iletişimin içeriğinden pişmanlık duyuyoruz ve Federal Havacılık İdaresi, Kongre, hava yolu müşterilerimizden ve onlar için uçan topluluktan özür dileriz” dedi. 737 Max kazasında aile üyelerini kaybedenlerin bir kısmı Muilenburg’un çıkış paketindeki haberler karşısında devasa ödemeye tepki gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum