Yatırım yapmaya başla!

Kötü Giden Hava Şartları Tarımsal Emtiaları Yükseltti

Hava şartlarının mevsim normallerinden farklı seyretmesi tarım üretimini etkilerken, emtia fiyatlarının ralli yapmasına neden oldu. Haberin ayrıntıları şöyle...
Kötü Giden Hava Şartları Tarımsal Emtiaları Yükseltti

Şu günlerde kiminle sohbete başlasak konu illa ki küresel ısınmaya geliyor. Çünkü, iklim değişikliğinin en önemli nedeni olan küresel ısınma, kış aylarını yaşadığımız ve kar turizminin tavan yapması gereken şu günlerde durumun tam tersi gitmesine ve herkesin şikayet etmesine yol açıyor.

Meteoroloji uzmanları kayak sporlarının merkezi olan Uludağ, Kartalkaya ve Erciyes gibi yerlerde, kar kalınlıklarının normalin çok altında olduğunu belirtiyor. Havaların mevsim normallerinden uzak seyretmesi birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.

Arjantin ve ABD’nin bazı bölgelerinde etkili olan kuraklık, tarımsal emtia ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Analistler, geçtiğimiz hafta dünya borsalarında yaşanan sıkıntıların tarımsal emtiaları etkilemediğini belirtiyor. Fakat bunda asıl etken olarak havaların olumsuz gitmesi ve ABD Doları’nın tarımsal emtia fiyatlarını yükseltmesi gösteriliyor. Geçtiğimiz haftanın en çok kazandıran tarım emtia ürünü; buğday, kahve ve mısır oldu.

ABD vadeli işlemlerde soya fasulyesi dün güne önceki kapanışa göre %1,5 yükselişle başladı.

Buğday fiyatları geçen hafta ABD Chicago Emtia Borsası‘nda 6 ayın en yüksek seviyesini gördü. Tahıllarda genel olarak son bir aydır yükseliş eğilimi sürerken, kahve ve mısırda da %1’e yakın bir artış olduğunu görmekteyiz.

Tahıl fiyatlarının yükselmesini sağlayan, Güney Amerika’da hüküm süren kuraklık oldu.

Tahıllar genel olarak yetişmek için yaz aylarını tercih edip, çok fazla suya ihtiyaç duymasa da kuraklık noktasına gelen aşırı susuzluk elbette üretimin düşmesine neden oluyor. Dünyanın en önemli tarım ülkelerinden biri olan Arjantin’de yaşanan kuraklık tahıl fiyatlarını yukarı çekti.

Öte yandan Brezilya’daki görülen aşırı yağışlar da tarımı olumsuz etkiledi ve yaşanan iklim değişikliğinin ne denli keskin olduğunun bir göstergesi oldu.

Uzmanlar, tarım emtialarının yükselmesinde etken olan bir diğer faktörün ise dolardaki değer kaybı olduğunu söylüyor.

ABD Doları gelişmiş ülkelerin çoğunun karşısında değer kaybetti. Söz konusu zayıflık, dolar cinsinden işlem gören emtiaya olan talebin artmasına neden oldu. Dolar/TL şu dakikalarda 3,80, Euro/Dolar ise 1,23 seviyesinden işlem görüyor.

Endonezya ile yapılan ithalat anlaşması, Karadeniz buğdayının dünya pazarında tanınması açısından önemli!

Endonezya’nın Karadeniz’deki bir un fabrikasından, tonu 225 dolara 50 bin tonluk alım için anlaşma yapması, bu ülkenin en büyük ithalatçı ülke olmasını sağladı. ABD Tarım Bakanlığı, Endonezya’nın 2017 ve 2018 yılı sezonlarında, ithalatını 1 milyon artırarak, 12.5 milyon tona çıkardığını bildirdi. Söz konusu anlaşma ise Karadeniz buğdayının Asya, Avustralya, ABD pazarlarında tanınması ve büyümesi açısından oldukça önem teşkil ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum