Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KOSGEB Yılın İlk Yarısında KOBİ’leri Desteklemeyi Sürdürdü

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), yılın ilk yarısında KOBİ'ler için 2 milyon liraya yakın destek sağladı.
KOSGEB Yılın İlk Yarısında KOBİ’leri Desteklemeyi Sürdürdü
Yorum

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ’lerin sanayideki entegrasyonunu ekonomik gelişmelere uygun şekilde gerçekleştirmek, ihracattaki paylarını artırmak, AR-GE, yenilik, işbirliği faaliyetlerini desteklemek, girişimcilik kültürünü geliştirmek amacıyla desteklemeye devam ediyor.

Destekler kapsamında, yılın ilk altı ayında 27 bin işletmeye yaklaşık 1 milyar 900 milyon lira destek ödemesi yapıldı. Bu desteğin 1 milyar 242 milyon lirası geri ödemesiz, 637 milyon lirası geri ödemeli olarak gerçekleştirildi.

Girişimciye yönelik destekler ağır basarken, bu alanda 8 bin 282 geleneksel girişimciye 71 milyon lira, 4 bin 914 ileri girişimciye 278 milyon lira geri ödemesiz destek sağlandı.

KOSGEB, yılın ilk yarısında girişimcilere verdiği eğitimleri de sürdürdü. Başkanlık, “Online Girişimcilik Eğitimleri” kapsamında 64 bin 345 kişiye “Geleneksel Girişimci Eğitimi” ve 34 bin 507 kişiye “İleri Girişimci Eğitimi” verildi.

Deprem Bölgesine Destek

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ağır hasarlı, yıkılmış ya da yıkılacak işletmelere, KOSGEB tarafından öncesinde girişimcilik desteklerinden yararlanıp yararlanmamalarına bakmaksızın destek üst limitlerini iki kat artırıldı.

Stratejik Ürün Destek Programı kapsamında da 14 işletmeye 6,5 milyon lira destek sağlanırken, TEKNOYATIRIM Destek Programı’nda, 41 işletmeye 26 milyon lira destek sunuldu ve bunun 2,5 milyon lirası deprem bölgesindeki bir işletmeye aktarıldı.

Deprem bölgesine Acil Destek Kredisi Programı kapsamında, 4 bin 323 işletmeye, bankalardan toplam 1,47 milyar lira tutarında sıfır kar payı ve faizli kredi kullandırıldı. Bu kredilerin 351 milyon liralık kar payı, faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılandı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu