Yatırım yapmaya başla!

KOSGEB Orta ve Yüksek Teknoloji Ürünlerine 5 Milyon TL Destek Verecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB olarak orta ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretimini yapacak girişimlerde, 5 milyon liraya kadar destek sağlanacağını duyurdu.
KOSGEB Orta ve Yüksek Teknoloji Ürünlerine 5 Milyon TL Destek Verecek

İhracatta katma değeri yüksek ürünlerin artırılması amacıyla, teknoloji ürünleri üretimine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği, 2018 yılı boyunca konuşulan konular arasında yer aldı. KOSGEB, katma değeri yüksek alanlara desteğini artıracağını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı.

2019 yılına girmemizle birlikte vaat edilen sözler de yerine getirilmeye başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, orta ve yüksek teknolojili ürünlere 5 milyon liraya kadar ulaşan destek sağlayacaklarını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yenilenen destek sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, KOSGEB’in Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı olan KOBİ Teknoyatırım için başvuruların alınmaya başladığını belirtti. Söz konusu programda Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekleyecekleri bildirilirken, bu sayede teknolojinin tabana yayılmasının ve Türkiye’nin ihracatının artırılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Bakan Mustafa Varank bu doğrultuda orta ve yüksek teknoloji ürünlerinde yapılacak girişimlerde, 5 milyon liraya kadar destek vereceklerini duyurdu.

Programdan yararlanacak KOBİ’lere %100’e varan oranlarla destek sağlanacağının müjdesi verildi.

Bu programın çağrı esaslı olmayacağını vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, tüm yıl boyunca başvuruların açık tutulacağını söyledi. Program için şartları taşıyan herkesin istediği zaman başvuru yapabileceğini, destek almaya hak kazananların ise talep etmeleri durumunda, %25’lik kısmının erken ödeme şeklinde teslim edilebileceğini dile getirdi. Programın genel detaylarını paylaşacak olursak; KOBİ’lerin makine, teçhizat ve yazılım giderleri için %60 geri ödemesiz, %40 geri ödemeli olmak üzere %100’e varan oranlarda destek verilecek.

Personel eğitimi, danışmanlık, tanıtım ve pazarlama giderlerinin de %60’ı geri ödemesiz destekle sağlanacak. Makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yerli malı belgesi bulunursa, geri ödemesiz desteğe bir %15’lik pay daha eklenecek. Sanayi Bakanı Mustafa Varank, düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için 500 bin TL, orta ve yüksek teknolojili ürünleri için 5 milyon TL destek bütçesi ayrıldığını ve proje süresinin 36 ayı geçmeyeceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum