Yatırım yapmaya başla!

Korsan Yayıncılığın Hızla Artması Netflix’e Büyük Zarar Veriyor

Çevrimiçi yayın platformu Netflix, artan korsan yayıncılık nedeniyle her ay 192 milyon dolar zarara uğruyor.
Korsan Yayıncılığın Hızla Artması Netflix’e Büyük Zarar Veriyor

Dünyanın en büyük çevrimiçi dizi, film ve belgesel izleme platformu olan Netflix, milyonlarca kullanıcı tarafından belli bir ücret karşılığında hizmet vermekte. Abonelik sistem iile hizmet veren şirket her ne kadar milyon dolarlar kazansa da, diğer yandan bazı sebeplerden dolayı büyük ölçüde zarara uğruyor. Bilindiği üzere son yıllarda korsan yayıncılık hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Pek çok yapım başta Torrent olmak üzere legal olmayan pek çok mecrada herhangi bir telif ödenmeden milyonlarca kullanıcıya sunuluyor. Bu durum haliyle Netflix ve benzeri çevrimiçi platformların zarar görmesine neden oluyor. Yapılan son araştırmalar Netflix’in bu durum karşısında uğradığı zararı gözler önüne serdi.

Korsanın Faturası Netflix’e Ağır Oluyor

Korsanın Faturası Netflix’e Ağır Oluyor

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda Netflix’e abone olan kullanıcıların önemli bir kısmının hesaplarını başkaları ile paylaştığını gösteriyor. Netflix abonelerinin yüzde 20’si sahip olduğu hesapları başkaları ile paylaşıyor. Ayrıca Netflix’teki içeriklerin korsan platformlarda yer alması yine şirketin büyük zarar görmesine neden olmakta.

Araştırma şirketinin elde ettiği sonuçlara göre Netflix söz konusu durumlar sonrasında her ay 192 milyon dolar zarara uğruyor. Yapılan bir diğer araştırmaya göre Netflix’i arkadaşlarının hesabından kullanan kişilere sorulan soruda, banlandıkları takdirde platforma paralı üye olmaya hazır olduklarını belirtmiş.

Benzer durumlar sadece Netflix için geçerli değil. Diğer çevrimiçi platformlar da yaşanan bu durumdan nasibini almakta. Netflix’in rakipleri Amazon Prime ve Hulu gibi platformlar da büyük zarar etmekte. Amazon Prime, yaşanan korsan kullanımı ve hesap paylaşımı nedeniyle aylık 45 milyon dolar zarar ederken, bir başka platform Hulu ise 40 milyon dolar zarara uğramakta. Çevrimiçi platformların bundan sonra uğradıkları zarar karşısında ne gibi bir strateji geliştireceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum