Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüste Zirveyi Aşan ABD, Daha Kötü Ekonomik Verilere Hazırlanmalı

ABD'de hayatı felç eden koronavirüs salgınına ilişkin konuşan Trump, mücadelede "tepe noktasını" geçtiklerini ve yeni vaka sayısında azalışlar görüldüğünü bildirdi.
Koronavirüste Zirveyi Aşan ABD, Daha Kötü Ekonomik Verilere Hazırlanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyayı etkisi altına alan ve gücünü en fazla ABD’ye uygulayan koronavirüs, yeni canlar almaya devam ediyor. Worldometer tarafından oluşturulan son verilere göre ülkede ölü sayısı 30 bine dayanmış görünüyor. Takip edilemeyecek kadar hızlı artan vaka sayıları, beraberinde gelen ölümlerle birlikte gittikçe daha korkutucu bir hal alıyor.

Dün ABD’nin açıklanan ekonomik verilerinin oldukça kötü geldiği görüldü. Önce açıklanan Mart ayı perakende satış verileri 1992 yılından bu yana en sert gerilmesini gösterirken, ondan hemen sonra açıklanan sanayi üretim verileri de benzer performans kaydetti. Öyle ki ülkenin Mart ayı sanayi üretimi 1946 yılından bu yana görülen en sert düşüşü gösterdi.

Trump, Yeni Tip Koronavirüste “Zirve Noktasını” Aştıklarını Duyurdu

Trump Zirve Noktasının Aşıldığını DuyurduDün gelen bir dizi ekonomik veri, salgının ABD’de açtığı hasarları su yüzüne çıkardı. Fakat bundan sonrası için de farklı bir gelişme beklenmiyor ve Nisan ayı için tahminler ne yazık ki daha da kötü durumlara işaret ediyor. Ülkede korkunç bir bilanço oluşurken, Başkan Donald Trump’tan bazı umut verici açıklamalar geldi.

Basın toplantısında konuşan Trump, ABD’nin koronavirüste “en yüksek seviye” noktasını aştığını, bazı eyaletlerde kaydedilen yeni vaka sayılarında düşüşler olduğunu söyledi. Fakat gelen son verilere bakılırsa, 30 bini bulan ölüm sayılarının hızla arttığı görülüyor. İşte Trump’ın açıklamasında dikkat çeken bazı kesitler;

Trump Virüste Zirve AçıklamasıTabii ki bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi ABD ekonomisinin ne zaman güç toplamaya başlayacağıydı. Bu konuda eyaletlerin valileri ile sürekli iletişim halinde bulunduklarını belirten Trump, şaşırtan bir açıklama yaptı: Bazı eyaletler 1 Mayıs’tan önce eski rutinine dönebilirdi. Hatta Trump’a göre virüs salgını kendini göstermeden önce ABD ekonomisi tarihinin en parlak dönemlerini yaşıyordu.

Koronavirüs konusunda Dünya Sağlık Örgütü’ne suç bulan Trump, dün ülke olarak örgüte sağladıkları fonu durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı. Koronavirüste Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı ihmallerin ve örtbasların da gizli kalmayacağını ifade etti.

Salgın nedeniyle bir süredir acil durum halinde bulunan ülke, küresel piyasaları da etkiliyor. Olumsuz gelen ekonomik göstergelerin ardından Asya hisse senetlerinde gerileme görüldü.

Asya Hisse Senetleri
Kaynak: Investing

ABD’de dünkü veriler koronavirüsün etkilerinin ne derece fazla olduğunu gösterince, Asya hisselerinde meydana gelen düşüler ABD vadelileriyle birlikte gerçekleşti. Diğer taraftan şirketlerin bilanço açıklanma sezonu olması nedeniyle açığa çıkan kar-zarar tablosu karantina kararlarının tüm negatif etkilerini bir kez daha yüzümüze çarpıyor. Darbe yiyen sektörlerden yalnızca biri olan giyimde, marka değerlerinin düşebileceği tahminleri oluştu.

Salgının yarattığı ekonomik belirsizlikler sürüyor. ABD’de karantina zorunluluğunu biraz hafifletecek yeni kuralların getirilmesi bekleniyor. Yine de bu, tehlikenin tamamen atlatıldığı anlamına gelmiyor. Ekonomik faaliyetlerin salgınla birlikte yok olması, ABD’ye pek de sürpriz olmayan bir daralma getirecek gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde salgının seyri ve yeni kararlar takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu