Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Tehlikesi Sürerken ABD’de Üç Eyalet Ekonomik Açılma Hazırlığında

Ölü sayısının 53 bine dayandığı ABD'de koronavirüsün etkileri silinmeye çalışılıyor. Ülkedeki bazı eyaletler işletmelerini yeniden açma kararı verdi.
Koronavirüs Tehlikesi Sürerken ABD’de Üç Eyalet Ekonomik Açılma Hazırlığında
Son Güncelleme: 
Yorum

900 binin üzerinde vaka ve 53 bine dayanan ölü sayısıyla koronavirüste diğer ülkeleri geride bırakan ABD her geçen gün daha vahim bir tabloda başrol oynuyor. Trump tarafından testi pozitif çıkan hasta sayının son 1 hafta içinde %10 azaldığı duyurulmuştu. Bu açıklama endişeleri azalmaya yeter mi bilinmez, fakat ülkede hala binlerce can alan bir salgın varken ekonomiyi açma planlarının faydası tartışılabilir.

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın açıklamalarıyla açığa çıkan ve ardından büyük ses getiren ABD ekonomisini açma faaliyetleri yavaş yavaş gerçekleştiriliyor. Öyle ki ülkedeki üç eyalet binlerce ölüme ve sıkı karantina kurallarına rağmen işletmelerini yeniden açmak için hazırlıklara başladı.

ABD’de Georgia, Oklahoma ve Alaska Eyaletleri Ekonomik Açılmalara Öncülük Edecek

Üç Eyalet Ekonomik Açılmalara Öncülük EdecekVirüs ABD’deki gücünü sürdürürken Reuters’in yazdığı bir habere göre, Alaska eyaletinde kapatılan restoranların yeniden açılmasına karar verildi. Bunun yanında Georgia ve Oklahoma eyaletlerinde ise güzellik salonları ile kaplıcaların müşteri kabulüne başlayabileceği öğrenildi. Buna karşın bazı eyaletler ise karantina kurallarını sıkı sıkıya uygulayacak. Peki, bu üç eyalette koronavirüs vaka ve ölüm oranları ne durumda?

ABD Üç Eyalet Koronavirüs Durumu
Kaynak: Worldometer

Söz konusu bu üç eyalette işletmeler açılacak fakat tedbirler yine de göz ardı edilmeyecek. Öncelikle müşterilerden sosyal mesafe kuralını ihlal etmemeleri istenecek. Açılış faaliyetlerinin en hızlı işleyeceği Georgia’da bowling salonları, kaplıcalar, güzellik salonları, dövme salonları ve diğer kişisel bakım merkezleri faaliyete geçecek. Pazartesi günü ise restoranlar ve tiyatro salonları faaliyetlerine start verecek.

Ülkede salgınla birlikte işsizliğin yüksek seviyelere çıkması eyaletleri bir an önce işlerine dönmeye çabalamaya mecbur bırakıyor. Fakat uzmanlar ikinci dalga virüs tehlikesinin ortaya çıkabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmalarını istiyor. Georgia Valisi Brian Kemp, restoranlardaki sağlık önlemlerinin artırıldığı öğrenildi.

Ülke bir süredir olduğu gibi hala vaka ve ölüm sıralamasında listenin  en başında yer alıyor. Aşağıdaki grafikte ülkede salgın kaynaklı ölüm oranının diğer ülkelere kıyasla ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz;

ABD Ölüm Oranı Grafik
Kaynak: BBC

ABD’de salgınla mücadele sürerken, Trump virüsle mücadele için vücuda dezenfekte ve diğer temizlik ürünlerinin enjekte edilebileceğini dile getirmiş ve bu durum hem alay konusu olmuş hem de şaşkınlığa yol açmıştı. Tabii ki bu ifadelerinin tepki çekmesi ve beraberinde doktorlar tarafından yalanlanması gecikmemişti. Bilim dünyasından insanlar da Trump’ın bu ifadelerine tepki gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu