Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Krizi Küresel Servet Vergisi Uygulamalarına Yol Açabilir

Koronavirüs krizinin, dünya çapındaki hükümetlerin servet vergileri uygulamalarına yol açabileceği söylendi.
Koronavirüs Krizi Küresel Servet Vergisi Uygulamalarına Yol Açabilir

Bir iktisatçının tahminine göre hükümetler koronavirüs krizinde harcamalarını finanse etmek ve ekonomilerini onarmak için uğraşırken dünyanın en zenginleri daha yüksek vergi oranlarına maruz kalabilir.

Pazartesi günü CNBC’ye konuşan Capital Economics Başkanı Roger Bootle, İngiltere de dahil bazı hükümetlerin pandeminin etkilerini azaltmak için vergi oranlarının yükselmesi gerektiğini varsayacağını ve bundan endişelendiğini söyledi.

Açığın ekonomik büyümenin sonucunda önemli ölçüde azalmadığı takdirde o zaman bir şeyler yapılması gerekeceğini belirterek; “harcama oranını azaltmak ya da vergi toplamak arasında seçim yapılmalı” dedi.

Roger Bootle Açığı Kapatmak için Harcama Oranı AzaltılmalıAyrıca politika yapıcılar ekonomilerini yeniden açmak, kayıp GSİH’yi iyileştirmek ve halkı memnun etmek için uğraşırken krize verilecek vergi tepkisinin siyasi bir sorun olacağını da sözlerine ekledi. Bunun sosyal kabul edilebilirlikle ilgili olduğunu dile getiren ekonomist, insanların bazı sosyal nedenlerden dolayı vergilerin artması gerektiğini düşünmeleriyle bunun bazı ülkelerde mümkün olduğunu belirtti.

Özellikle de bazı ülkelerde servet vergilerinin artmasının oldukça mümkün göründüğünün üzerini çizdi.

Roger Bootle Açıklama

Bütçe Sorumluluğu Ofisi de İngiltere ekonomisinin pandemi etkisiyle II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük yıllık açığını görebileceği konusunda uyarmıştı.
İngiltere Bütçe Açığı
Kaynak: OBR

Öte yandan geçen yıl bazı Demokrat başkan adaylarının ABD’de başlattığı kampanyalarla servet vergisi fikri pek çok kesimden destek, pek çoğundan da eleştiri almıştı. Covid-19 salgınının uzun vadeli etkisi daha belirgin hale geldikçe, toplumun en zenginlerine vergi getirme veya vergileri artırma fikri daha çok gündeme gelmeye başladı.

IMF de geçtiğimiz ay yayınlanan bir bildiride hükümetlerin ekonomilerini korumak için gelir, mal ve servet vergilerini artırmayı düşünmeleri gerektiğini savunmuştu.

İngiliz akademisyenler de Covid-19 salgını ortasında varlık vergisi uygulama davasını tartışıyorlar. Örneğin Manchester Metropolitan Üniversitesi’nden Nick O’Donovan, İngiliz hükümetinin pandemi masraflarını İngiltere vatandaşlarının servetine bir defalık vergi ile karşılayabileceğini iddia etti.

İngiltere’nin yıllık kamu açığının 2020 yılı sonuna kadar 55 milyar sterlin seviyesindeki önceki tahminden 273 milyar sterline yükseleceği tahmin edilirken Nick O’Donovan, İngiltere hanehalkının en üstteki yüzde 50’sinin net servetine yüzde 3’lik mütevazı bir verginin pandeminin maliyetlerini karşılayabileceğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum