Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Kaynaklı Büyük Bir Korumacılık Dalgası Yakın

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve on binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgınının çok daha büyük bir korumacılık dalgasıyla sonuçlanacağı söylendi. Detaylar haberimizde;
Koronavirüs Kaynaklı Büyük Bir Korumacılık Dalgası Yakın

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının olası sonuçları hakkında endişe verici yorumlar gelmeye devam ediyor. Onlardan bir tanesi de Asya Ticaret Merkezi’nin Başkanı Deborah Elms’in tahminleri oldu.

Dünya çapındaki onaylanmış vaka sayısı 1 milyon 600 bine ulaşmışken Elms, dünyadaki hükümetlerin koronavirüs pandemisinden kaynaklanan ekonomik zararı sınırlamaya çalıştıkça yakın dönemde giderek daha korumacı olacaklarını söyledi.

COVID-19’un halihazırda 180’den fazla ülkeye ve bölgeye yayıldığını, bazı ülkelerin tıbbi malzeme ihracatını kısıtlamasına neden olduğunu bildirdi. Bu sınırlamaların gıda gibi başka alanlara yayılabileceğinin de üzerini çizdi.

Ticaret Uzmanına Göre Pandemi Yakın Vadede Büyük Bir Korumacılık Dalgasına Yol Açacak

Ticaret Uzmanına Göre Pandemi Yakın Vadede Büyük Bir Korumacılık Dalgasına Yol AçacakCNBC’ye konuşan ticaret uzmanı, şu sözlerle endişeyi dile getirdi: “Yakın vadede beklememiz gereken çok daha büyük bir korumacılık dalgası var, bu sadece tıbbi malzemelerde olmayacak. Aynı zamanda yiyecekleri de etkilemeye başlayacak.”

Ülkelerin gıda stokları, gıda arzı, gıda güvenliği konusunda endişelenmeye başladıkça, gıda ürünlerinin ihracatına izin vermeyeceklerini veya gıda ürünlerinin ithalatını kısıtlayacaklarını ekledi.

Sonuçta ticaret dahil olmak üzere küresel ekonomik faaliyet; ülkelerin koronavirüs önlemleriyle birlikte durma noktasına kadar gerileme riski altında. Dünya Ticaret Örgütü de yaptığı son değerlendirmede küresel ticaret bu yıl COVID-19 nedeniyle yüzde 13-32 arasında küçülebilir dedi.

DTÖ 2021’de bir iyileşme beklense de bunun, salgının süresine ve virüsün etkisiyle mücadeledeki politikaların etkinliğine bağlı olduğunu bildirdi.

Deborah Elms, gelinen noktaya işaret ederek hükümetlerin ekonomilerini korumaya çalıştıkça, büyük ihtimalle avantajlı endüstrilerini kurtarmaya odaklanacaklarını vurguladı. Bunun için de korumacılığı takip edeceklerini kaydetti. Elms’in sözleri korumacılık hakkındaki diğer tahminleri akla getirdi.

Başkan Erdoğan G20’de Korumacılık Uyarısı Yaptı!

Başkan Erdoğan G20’de Korumacılık Uyarısı Yaptı!Koronavirüs nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi’nde Erdoğan; “Hiçbirimizin korumacı ve tek taraflı politikalar uygulama lüksü yoktur.” demişti.

Mart ayının sonuna doğru gerçekleştirilen zirvede Erdoğan, salgının insan hayatını ve ekonomik istikrarı olumsuz etkilediğini söylemiş, sancılı bir dönemden geçildiğine vurgu yapmıştı. Küresel kriz sırasındaki gibi küresel güveni tesis etmek için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek şu sözleri kullanmıştı:

Başkan Erdoğan G20’de Korumacılık Uyarısı

Korona Salgını Korumacılık Endişelerini Artırıyor

Korona Salgını Korumacılık Endişelerini ArtırıyorBerlin’in Humboldt Üniversitesi’nde Alman ekonomist ve profesör olan Marcel Fratzscher de 7 Nisan tarihli Twitter paylaşımında hükümetin planlarına atıfta bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Milliyetçilik ve korumacılık, korona krizinin iki çirkin tarafıdır: Alman şirketlerinin yabancı / AB dışı devralmalarını engellemek tehlikeli ve korumacı bir önlemdir ve diğerleri de aynısını yaparsa, Almanya’nın ihracat ve doğrudan yabancı yatırım bağımlı ekonomisi için geri tepebilir.”

Yayınlanan bir KPMG raporu da krizin küresel olarak daha fazla korumacılığa yol açabileceğini gösterdi. Tedarik zinciri aksamasının, siyah kuğu olaylarının acil ve somut etkisini ortaya çıkardığını bildiren raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, devam eden jeopolitik ortam ve küresel olarak durgunluk yaratan bir iklimle birlikte daha fazla korumacılık ve riskten kaçınmaya yol açacaktır.” Salgının Hindistan ekonomisi üzerindeki etkisi üzerine hazırlanan raporda, GSYİH’ya katkıda bulunan özel tüketim, yatırım ve dış ticaretin hepsinin etkileneceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum