Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Bulaşan Kişi Sayısının 91 Bine Dayanmasıyla Hükümetler Acil Durum Önlemlerini Artırdı

Koronavirüs tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Virüsle mücadele kapsamında hükümetler acil durum önlemlerini artırarak, ekonomi politikalarında revizasyon yapmaya başladı.
Koronavirüs Bulaşan Kişi Sayısının 91 Bine Dayanmasıyla Hükümetler Acil Durum Önlemlerini Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bugüne kadar 90 bin 842 kişiye bulaştı. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 123’e çıkarken, dünyanın neredeyse tüm ülkesine yayılmış durumda.

Her geçen dakika yeni bir ölüm veya enfekte vakası rapor ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü acil durum çağrısına ek olarak, virüsün yüksek olan risk seviyesini “çok yüksek” olarak değiştirmişti. Vakaların hızla artması hükümetleri yeni tedbirler almaya ve ekonomik paketler açıklamaya yöneltti.

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faiz indirimine gitmesi gerektiğini düşünüyor.

Virüs TedbirleriKoronavirüsün ekonomiye verdiği zararları hafifletmek amacıyla hükümetler bir dizi acil durum önlemini devreye sokuyor. Kimisi vatandaşlarına kişisel yardım desteği verirken, kimisi piyasaya likidite sağlıyor.

Avustralya ve Malezya merkez bankaları bu kapsamda faiz indirimi açıkladı. Trump ABD Merkez Bankası’nın da büyük bir faiz indirimi yapması gerektiğini düşünüyor. Son verilere göre Çin ana karasında 2 bin 942 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu sayı İran’da 66, İtalya’da 52, Güney Kore’de 28, Japonya’da 12, Fransa’da 3, ABD’de 6, Avustralya, Tayland, Tayvan ve Filipinler’de de birer kişi olarak açıklandı. Ulusal Sağlık Komisyonu son 24 saat içinde Çin’de 31 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

Avrupa Komiseri Thierry Breton, virüsün AB ülkelerinin turizm sektörüne aylık 1 milyar Euro kayıp verdiğini açıkladı.

91 Bin Kişide Koronavirüs Tespit EdildiKoronavirüs salgınının küresel ekonomiyi önemli ölçüde yavaşlattığını söyleyen Breton, Çinlilerin turizm sektöründeki payında değindi. 2018 yılında AB ülkelerine 149,7 milyon olduğunu ve bunların toplam harcamasının 260 milyar dolar olduğunu açıkladı. Dolayısıyla her ay ortalama 1 milyar Euro kadar kayıp anlamına geldiğini ifade etti.

Virüsün hızla yayıldığı bir diğer ülke olan İran’da toplam can kaybı 66’ya yükseldi. Son gelen bilgiye göre 23 milletvekilinde daha virüs tespit edildi. İsviçre Futbol Federasyonu alınan tedbirler kapsamında daha önceden ertelenen maçların, ligin önümüzdeki haftalarında da oynanmayacağını açıkladı. Milli maçların başlayacağı 23 Mart’a kadar söz konusu maçların yapılmayacağı ve yeni kararların alınabileceği ifade edildi.

İran’ın Paris Büyükelçisi Behram Kasımi, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın virüsle mücadele amacıyla kendilerine yollanan tıbbi yardımların Paris’ten Tahran’a taşındığını açıkladı.  Bu ülkelerin ayrıca DSÖ aracılığıyla 5 milyon Euro yardımda bulunacağı bilgisi alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu